Wielkopolskie plany termicznego przekształcania odpadów
Polska, tak jak inne kraje członkowskie UE, zobowiązała się do osiągnięcia recyklingu na poziomie minimum 55% odpadów do 2025 roku, do roku 2030 – 60%, a do 2035 roku – 65%. Unijne przepisy regulują także, ile maksymalnie odpadów może trafiać na składowiska. W 2035 r. ma to być nie więcej niż 10% zbieranych odpadów komunalnych.
Około 30% odpadów komunalnych nie nadaje się do odzysku i recyklingu. Nie wolno ich także składować. Jedyną zgodną z prawem formą zagospodarowania tzw. frakcji kalorycznej odpadów komunalnych jest odzysk energii. Dokonuje się go w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK).
Moce i normy
Moce przerobowe istniejących w Polsce ITPOK-ów i cementowni (w których także można wykorzystywać potencjał energetyczny odpadów) są zdecydowanie zbyt małe, by zaspokoić potrzeby związane z zagospodarowaniem tej części odpadów komunalnych. Konieczne są zatem inwestycje – budowa nowych i rozbudowa istniejących instalacji odzysku energii. ITPOK-i muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy środowiskowe. W uproszczeniu można przyjąć, że ich dopuszczalny poziom emisji musi być dziesięciokrotnie niższy niż elektrociepłowni konwencjonalnych. To jednak kosztuje – i to sporo. Koszt budowy takich instalacji jest w...