VII edycja Konkursu o Puchar Recyklingu

Mając na uwadze dotychczasowe zainteresowanie ideą oraz imponujące efekty osiągane w zbiórce surowców wtórnych, kontynuujemy Konkurs o Pucharu Recyklingu. Dobiegają już końca konsultacje w sprawie zmian w regulaminie. O najistotniejszych z nich poinformujemy w kolejnym wydaniu miesięcznika oraz na stronach internetowych Konkursu.


Kierując się głosami napływającymi do redakcji od uczestników oraz uwagami ekspertów zasiadających w Kapitule, opracowywany jest nowy regulamin. Zmiany te mają na celu uatrakcyjnienie rywalizacji i przyciągnięcie większej liczby uczestników. Przede wszystkim jednak konieczne jest precyzyjne określenie wymagań dotyczących przekazywanej dokumentacji konkursowej, co umożliwi sprawną i obiektywną ocenę zgodności deklarowanych danych ze stanem faktycznym.
Udział w Konkursie to nie tylko zbiórka surowców wtórnych, ale także możliwość zainicjowania na szeroką skalę działań proekologicznych na terenie własnej gminy lub powiatu. Osiągnięcia prezentowane w ramach Konkursu o Puchar Recyklingu stanowią godne naśladowania przykłady aktywności w dziedzinie nowoczesnego zarządzania środowiskiem. Mamy nadzieję, że Konkurs choć po części wpłynie na tworzenie nowych wzorców postępowania w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiska naturalnego.

Kategorie
Konkurs organizowany jest w sześciu kategoriach:
  • zbiórka stłuczki szklanej „Szklana Statuetka” (VII edycja),
  • zbiórka puszek aluminiowych „Srebrna Puszka” (VI edycja),
  • zbiórka tworzyw sztucznych „Lider Zbiórki Tworzyw” (V edycja),
  • zbiórka makulatury „Złota Bela Makulatury” (IV edycja),
  • zbiórka zużytych baterii „Zielona Bateria” (II edycja),
  • „Edukacja Ekologiczna” (III edycja).

W zmaganiach o Puchar Recyklingu uczestniczyć mogą zarówno te podmioty, które podjęły działania, zmierzające do zmniejszenia ilości składowanych odpadów, przez zorganizowanie selektywnej zbiórki surowców wtórnych i przekazanie ich do recyklingu oraz prowadzą działania edukacyjne w tym zakresie, jak i te, które prowadzą wyłącznie działania edukacyjne.
W Konkursie natomiast nie mogą brać udziału podmioty gospodarcze, które w zakresie gospodarki odpadami zajmują się wyłącznie recyklingiem odpadów, organizacje odzysku ani instytucje finansujące przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.





W redakcji na kolejnych laureatów oczekują już Szklane Statuetki, o które będą zmagać się uczestnicy Konkursu w kategorii poświęconej zbiórce stłuczki szklanej. Niezmiennie, już po raz siódmy, skorzystaliśmy z uprzejmości prof. Zbigniewa Horbowego z ASP we Wrocławiu, który jest autorem statuetek.


Terminy
VII edycja obejmuje przedsięwzięcia realizowane w okresie od 1 września 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. Podstawą wpisania do rejestru zgłoszeń jest przesłanie do 31 sierpnia br. Deklaracji udziału. Po wpisaniu do rejestru uczestnicy otrzymują komplet materiałów informacyjnych wraz ze Szczegółowym formularzem zgłoszenia, który należy odesłać na adres organizatora Konkursu (do 15 września br. – decyduje data stempla pocztowego). Komisje i Kapituła rozpatrzą zgłoszenia wyłącznie tych uczestników, którzy terminowo nadeślą poprawnie wypełniony Szczegółowy formularz zgłoszenia wraz z załącznikami.
Tradycyjnie finał Konkursu odbędzie się w listopadzie, podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2006 w Poznaniu.
Nowy regulamin w pełnym brzmieniu dostępny będzie w siedzibie redakcji oraz na stronie internetowej www.abrys.pl/konkursy. Tam też można już uzyskać Deklarację udziału.
Zapraszamy do uczestnictwa w Konkursie. Kolejne Puchary czekają na przyszłych zwycięzców!
(rm)