Organizatorzy konferencji, podsumowując spotkanie doszli do wniosku, że rośnie zainteresowanie społeczeństwa przechodzeniem na „czystą energię” oraz niepokój w związku ze wzrostem cen energii. Brakuje jednak jednolitej polityki energetycznej kraju, a także utrzymują się biurokratyczne procedury i negowany jest rozwój istotnych kierunków energii odnawialnej, takich jak fotowoltaika.

Uczestnicy konferencji w szerszym zakresie ustosunkowali się do kolejnej przekazanej do wiadomości 4 września wersji Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku (PEP). 

PEP - zebrane uwagi
Zdaniem uczestników ta wersja PEP jest istotnym postępem w stosunku do poprzednich i uwzględnia wiele zgłoszonych uwag. Jest to dobry przykład celowości szerokiej dyskusji. PEP powinna wyraźniej wpisać się w długofalowa politykę energetyczną UE, co obrazują np. zobowiązania unijne w zakresie redukcji gazów cieplarnianych sięgające do 2050 r. Można więc założyć, że okres do 2030 r. będzie etapem przejściowym PEP, potrzebnym do pełnego włączenia się do koncepcji unijnych. Konsekwentnie celem tego etapu powinna być realizacja unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego 3x20 i jego implementacja dla Polski w zakresie 15% OZE w 2020 r. oraz 20% w 2030 r.
Wdrażanie tego pakietu powinno uwzględ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?