Dyrektywa Rady z 21 maja 1991 r., dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych 91/271/EWG, jest głównym dokumentem prawnym Unii Europejskiej.

Dokument reguluje gospodarowanie ściekami komunalnymi oraz służy ochronie wód powierzchniowych i środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami1. Dyrektywa ta należy do najtrudniejszych i najkosztowniejszych w realizacji aktów prawnych UE2.

Gminy, tworząc aglomeracje w ramach KPOŚK, zobowiązały się wykonać inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w obszarach objętych aglomeracjami, w dużej mierze ze współfinansowaniem ze środków strukturalnych. Jak podaje Ministerstwo Środowiska3, błędy w tworzeniu aglomeracji i niewłaściwa realizacja przedsięwzięć, a zatem niewywiązanie się z wymogów Dyrektywy Rady 91/271/EWG, może skutkować wstrzymaniem dofinansowania poszczególnych projektów przez Komisję Europejską, a w konsekwencji nałożeniem na Polskę sankcji finansowych.

Prawo unijne oraz KPOŚK zobowiązują do budowania kanalizacji i oczyszczalni ścieków na terenach nowych, dotychczas nieobjętych zbiorczym system kanalizacyjnym. Aglomeracja ma być podstawową jednostką osadniczą, na obszarze której realizowany jest systemowy program zagospodarowania ścieków. Właściwe wyznaczenie granic i obszarów aglomeracji ma kluczowy wpływ na należyte i uzasadnione wyposażanie gmin w systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków. W myśl polskiego prawa oczyszczanie ścieków na...