?Gospodarka wodna w naszym kraju wymaga reformy i dostosowania do prawa UE. Nowa ustawa wejdzie w życie na początku 2017 r.? ? zapowiada Ministerstwo Środowiska.

Mimo że projekt ustawy Prawo wodne nie został przekazany do konsultacji społecznych, IGWP od pierwszego dnia publikacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji śledzi jego losy, zgłasza uwagi i propozycje zmian legislacyjnych. Z zadowoleniem należy przyjąć rozwiązania dotyczące nadania gospodarce wodnej odpowiedniej rangi przez ustanowienie ministra ds. gospodarki wodnej. Projekt ustawy uznaje wieloletni postulat branży wod-kan, dotyczący objęcia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków jurysdykcją MŚ. Podjęto też próbę uporządkowania zarządzania wodami czy tzw. retencji.

Diabeł tkwi w szczegółach

Projektowane przepisy mają wdrożyć do polskiego prawa art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej, który mówi o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. W praktyce wszyscy korzystający z wody powinni za to płacić. I właśnie zaproponowane wysokoś- ci stawek za pobór wód budzą największe emocje. Protestują reprezentanci praktycznie wszystkich grup odbiorców wody, począwszy od przemysłu, przez usługi, obiekty użyteczności publicznej, hodowców ryb, aż po gospodarstwa domowe. IGWP w szeroko zakrojonej  kampanii informacyjnej wskazywała na przewidywany wzrost cen wody średnio o 17%, a w niektórych przypadkach było to nawet 36%! Wsparły nas w tym organizacje samorzą...