Józef Wiśniewski

Na stronie wcześniejszej przedstawiamy poglądy Grzegorza Gałabudy na zagadnienia związane z hurtowym zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków. O komentarz do argumentów zaprezentowanych w artykule „Woda i ścieki hurtowo” poprosiliśmy Józefa Wiśniewskiego, którego tekst dotyczący poruszonego zagadnienia prezentowaliśmy na łamach „Przeglądu Komunalnego” w wydaniu marcowym (PK 03/2002).

Podzielam pogląd Pana Grzegorza Gałabudy, że dla uznania usługi za zbiorowe zaopatrzenie w wodę nie jest wymagane, by przedsiębiorstwo równocześnie realizowało wszystkie czynności wymienione w art. 2 pkt 21 Ustawy z 7 czerwca 2002 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72 poz. 747).
Właśnie przedsiębiorstwa zakupujące hurtowo wodę nie zajmują się jej uzdatnianiem, a jedynie dostarczaniem wody w ramach zbiorowego zaopatrzenia, a zatem realizują jedynie część czynności wymienionych w art. 2 pkt 21.

Zastosowanie ma kodeks cywilny

Nie podzielam natomiast poglądu autora, że w przypadku hurtowego zakupu wody ma zastosowanie art. 6 ustawy, mówiący o zawieraniu umów w trybie w nim określonym. Przy hurtowym zakupie wody zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego, a nie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Powołany art. 6 ustawy nie może mieć zastosowania w przypadku hurtowego zakupu wody przede wszystkim ze wzglę...