W artykule chciałbym odnieść się do swojego materiału ?Woda w górę?, który ukazał się na łamach niniejszego miesięcznika w lutym 2012 r. W tamtym tekście przedstawiłem zmienne wpływające na cenę wody. Tym razem chciałbym zaktualizować te dane oraz jednocześnie wzbogacić je o analizę cen ścieków.

Nie powtarzał informacji o strukturalnych składowych ceny, ponieważ ten temat jest czytelnikom prawdopodobnie dobrze znany. Wiemy, iż koszty amortyzacji, wynagrodzeń oraz podatków i opłat stanowią w przeciętnym przedsiębiorstwie łącznie ok. 70% kosztów, i to w znacznej mierze od ich wysokości zależy poziom cen.

Postaram się przyjrzeć kwestii kształtowania cen z innego punktu widzenia, tzn. używając danych GUS-u oraz stosując metody ekonometryczne, pozwalające na budowanie modeli wyjaśniających zależności wpływające na wzrost cen. Dane do modeli pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS-u oraz rocznika ?Budżety gospodarstw domowych?. GUS nie zajmuje się badaniem cen ścieków, jedynie cen wody, dlatego zaistniała potrzebna wykorzystania publikacji dotyczącej budżetów gospodarstw domowych. Znajdują się w niej dane nazwane ?zimna woda łącznie z usługami kanalizacyjnymi?, wyrażone w zł na osobę miesięcznie. Przykładowo w 2013 r. cena wody zimnej wraz z usługami kanalizacyjnymi wynosiła 25,64 zł. Znamy cenę wody w tym okresie (3,55 zł/m3) oraz przeciętne zużycie wody (2,93 m3/miesiąc). Przy założeniu, że i...