Na przestrzeni dziejów woda niezmiennie stanowiła bardzo ważny czynnik w projektowaniu ogrodów. Fontanny, kanały, stawy czy oczka wodne były stale obecne w architekturze krajobrazu, a w niektórych epokach (np. w renesansie) stanowiły wręcz element kluczowy. Z kolei wewnątrz budynków wykorzystywano wodę przede wszystkim w celach użytkowych, zaś w charakterze ozdobnym stosowano jedynie akwaria. Dlatego też pojawiające się w ostatnim czasie koncepcje wykorzystania wody jako dekoracji wnętrz wzbudzają coraz większą ciekawość.

 

Historia pokazuje, że woda stanowi bardzo wdzięczny komponent w kreacji przestrzeni. Wprowadza dynamikę, pobudza zmysły, odświeża powietrze. Jej radosny plusk przyciąga uwagę, zaś łagodny szum harmonijnie oddziałuje na psychikę ? wycisza, relaksuje i wprowadza atmosferę spokoju.

Zmienność natury wody determinuje różnorodność cech, jakie może ona przyjąć w aranżacjach przestrzennych ? od kojącego nerwy statecznego zbiornika wodnego z karpiami po dynamiczne, strzelające w górę strugi wody. Siła oddziaływania zależy od wielkości elementu i sposobu jego wykorzystania. Niemniej jednak już najdrobniejsze wodne akcenty znacząco zmieniają otoczenie.

Wszystko to sprawia, że elementy wodne zaczęto postrzegać jako źródło inspiracji i czynnik, który może znacząco wpłynąć na nastrój danego miejsca. W rezultacie woda pojawia się w coraz to nowszych odsłonach artystycznych, których główne przeznaczenie z...