Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe już po raz 38. zorganizowało dla swoich członków i sympatyków Konferencję Przedsiębiorstw Wodociągowych.

Na trzydniowe (28.09-30.09) spotkanie do Dźwirzyna k. Kołobrzegu tym razem przyjechało blisko 120 osób. To ogromne dla Stowarzyszenia wydarzenie, które tradycyjnie odznaczało się dużą frekwencją. Dedykowana głównie członkom Stowarzyszenia konferencja przyciąga również przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej z pozostałych części Polski. To zasługa zarówno doskonałej organizacji spotkania, jak i przede wszystkim wysokiej wartości merytorycznej konferencji oraz możliwości wymiany doświadczeń.

Klamra konferencji

Każdy osioł potrafi zarządzać krótkoterminowo (wystarczy wycisnąć wszystko, co się da, z tego, co posiadamy), tak jak każdy osioł potrafi zarządzać długoterminowo (wystarczy dzielić się swoimi marzeniami). Trudność polega na tym, że należy to robić równocześnie ? zauważył niegdyś Jack Welch (CEO GE), w powszechnym odczuciu jeden z najlepszych przywódców świata biznesu. Tym mocnym cytatem rozpoczęła swój wykład prof. Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie (ZSBS), dr hab. Aneta Zelek, której wystąpienie pt. ?Od strategii do doskonałości? zostało poświęcone nowemu trendowi w zarządzaniu. A. Zelek po kolei omówiła scenariusze zarządzania firmą, które określiła mianem dylematów. Zapytała też zebranych, w jaki sposób oni zarządzają firmą wodociągową i czy mogą go określić jako sukces, szybką śmierć, powolną agonię czy kosztowne umieranie? Jak zauważyła wykładowczyni, zarządzanie bez strategii prowadzi na manowce i zacytowała tu kolejnego amerykańskiego przedsiębiorcę, Petera Druckera, który stwierdził, że: Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż robienie efektywnie czegoś, co nie powinno być robione wcale. Trzeba przyznać, że wykład wzbudził wiele interakcji wśród obecnych (zebrani opowiadali o swoich spostrzeżeniach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa wod-kan) i był jednym z najszerzej omawianych w kuluarach. Klamrę spinającą konferencję stanowił natomiast wykład dr Grażyny Maniak, profesor ZSBS, która zapytała uczestników, czy szkolenia pracowników to koszt, czy inwestycja? 

Strony techniczna i prawna

Specyfiką konferencyjnych spotkań tego Stowarzyszenia są wykłady firm, pozwalające skupionym na sali wykładowej wodociągowcom poznać funkcjonowanie wybranych urządzeń i technologii. Dlatego we wrześniowym programie spotkania uwzględniono m.in. wykłady poświęcone innowacyjnym pojazdom do obsługi sieci wod-kan: do diagnostyki sieci wodociągowej (lokalizacji przecieków), do napraw i inspekcji TV rurociągów oraz pojazdom ssąco-płuczącym (czyszczące koparki próżniowe); izolowanym studzienkom wodomierzowym czy materiałowi, jakim jest kamionka. Pojawił się też temat dotyczący optymalizacji i nadzoru on-line w pracy oczyszczalni ścieków. Ponadto omówiono skuteczne rozwiązania uciążliwych problemów eksploatacyjnych w oczyszczalniach ścieków, w tym deficytu tlenu oraz usuwania flotatów i części pływających. Pogoda i tym razem dopisała, co umożliwiło częściową prezentację sprzętu ?w plenerze?. Z tej możliwości skorzystały firmy oferujące m.in. pojazdy do obsługi sieci wod-kan.

Drugiego dnia konferencji spośród zagadnień zaproponowanych do przedyskutowania przez organizatorów warto wymienić kluczowe zmiany w przepisach o zamówieniach publicznych, dotyczące sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, które przybliżył zebranym mec. Jarosław Jerzykowski. 

Nie zabrakło również, jak zawsze gorącego, tematu zasad i reguł ochrony konkurencji i konsumentów w sektorze wod-kan. Kwestie te uczestnikom konferencji przedstawił Roman Jarząbek, dyrektor delegatury UOKiK-u w Gdańsku, który zaapelował do wodociągowców o współpracę z Urzędem i zwracanie się z każdą kwestią sporną lub pytaniem dotyczącym zasad ochrony konkurencji i konsumentów. Jak obiecał R. Jarząbek, UOKiK zawsze chętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości. Z pewnością konferencję w Dźwirzynie można ocenić jako bardzo udane przedsięwzięcie, a członkowie Stowarzyszenia już myślą o kolejnej edycji.

Anna Lembicz