Oszczędzanie energii oraz zwiększanie sprawności energetycznej stanowi racjonalizację zużycia energii, która zyskuje coraz większe znaczenie w ramach zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię oraz zapobiegania światowym zmianom klimatycznym. Wpisując się w światowy trend, problematyka energochłonności branży wodociągowo-kanalizacyjnej staje się aktualnie jednym z prężnie rozwijających się zagadnień.

Energia elektryczna stanowi nawet 40% budżetów operacyjnych spółek wodnych i ok. 20% kosztów związanych z dostarczaniem i uzdatnianiem wody przeznaczonej do spożycia. W ciągu najbliższych 15 lat przewidywany jest dalszy wzrost zużycia energii w tym sektorze na poziomie 60-100%.

ENERGOCHŁONNA BRANŻA?

Obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jednym z najbardziej energochłonnych sektorów polskiej gospodarki – zużywa ponad 1% energii w skali kraju. Choć ograniczenie zużycia energii elektrycznej nigdy nie może stanowić nadrzędnego celu w zarządzaniu systemem uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, to istnieje możliwość zmniejszenia energochłonności instalacji bez negatywnego wpływu na procesy technologiczne. Konieczne jest więc inne niż dotychczas spojrzenie na kompleksowe rozwiązanie systemu wodociągowo- kanalizacyjnego. Podejmowane są zatem rozważania na temat zużycia energii elektrycznej w systemach wod-kan, a także oceny efektywnoś...