Gwałtowny wzrost liczby ludności oraz rozwój przemysłu są wymieniane jako główne przyczyny degradacji i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Rządy wielu krajów zwróciły uwagę na ten problem. Przykładowo UE starając się zmniejszyć szkody wywołane dużymi ilościami odpadów polimerowych już w 1985 r. wprowadziła wytyczne nakazujące powtórne wykorzystanie opakowań po napojach.
Tylko w 2004 r. na świecie wyprodukowano 40 mln ton poli(tereftalanu etylenu) (PET), z czego 11 mln ton wykorzystano w celu uzyskania granulatu, z którego następnie są wytwarzane butelki na napoje gazowane. Produkcja PET w Europie w 2009 r. osiągnęła poziom 4 mln ton, a w samej tylko Polsce – 120 tys. ton. Szacowane zużycie PET w kraju w 2010 r. powinno przekroczyć 200 tys. ton, co przy recyklingu na poziomie ok. 10%, ukazuje skalę problemu.
 
Metody recyklingu
Znane są trzy metody recyklingu tworzyw sztucznych – materiałowy, energetyczny i chemiczny.
Recykling materiałowy polega na odzyskiwaniu z odpadów tworzyw czystych, pełnowartościowych frakcji polimerów o zdefiniowanych właściwościach, nadających się do ponownego przetwórstwa. Wymagane są jednak do tego odpady o dużej czystości. Drugą wadą tej metody jest pogorszenie właściwości mechanicznych polimeru ze względu na przebiegającą degradację w czasie ponownego przetwórstwa. Dla...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?