Wody opadowe do produkcji żywności
Na całym świecie trwają poszukiwania alternatywnych sposobów oszczędnego gospodarowania wodą i materią na obszarach miejskich i zurbanizowanych. W tym kontekście obiecująco prezentuje się projekt USAGE, czyli międzynarodowe, interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego celem są opracowanie, budowa, testy i wdrożenie dwóch pilotażowych instalacji akwaponicznych – we Wrocławiu i w Oslo.
Projekt USAGE skupia się na budowie wielofunkcyjnych, ekologicznych przestrzeni przeznaczonych do hodowli zwierząt i roślin, z naciskiem na oszczędność wody, co przejawia się zintegrowaniem tych instalacji z systemami zbierania i oczyszczania wód opadowych.
Zielono-błękitne azyle
Docelowo przestrzenie tworzone w ramach projektu USAGE mają pełnić funkcję zielonych azylów w centrach miast. Podstawową rolą farmy akwaponicznej w miastach przyszłości ma być zapewnienie lokalnym społecznościom świeżej żywności, skrócenie łańcuchów dostaw i ograniczenie śladu węglowego produkcji pożywienia. Projekt USAGE zawiera również moduł analityczny i edukacyjny. W obydwu pilotażowych farmach – we Wrocławiu i w Oslo – prowadzone są analizy zmierzające do oceny komercyjnego potencjału projektu, łącznie z planem skalowania funkcjonalności i rozmiarów instalacji, tak ab...