Ekologiczny rejs

W Porcie Czerniakowskim w Warszawie 27 czerwca br. Dominik Dobrowolski rozpocznie IV ?Recykling rejs ? odzyskuj tworzywa sztuczne?. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz zachęcenie do recyklingu odpadów, jak również ochrona rzek i mórz przed zanieczyszczeniem. Tegoroczna wyprawa będzie miała dodatkowy wymiar ? zostanie włączona w obchody 25-lecia wolnych wyborów w Polsce, by zwrócić uwagę, że wolność oznacza przede wszystkim odpowiedzialność za różne sfery życia, w tym za środowisko naturalne. Wyprawa zakończy się 12 lipca br. w Berlinie.

Pesymistyczna wizja

W ramach kampanii edukacyjnej pt. ?Pomyśl, zanim wyrzucisz? 20 autobusów miejskich kursujących po trasach Krakowa oklejono planszami, przedstawiającymi jak wyglądałoby to miasto, gdyby mieszkańcy nie segregowali odpadów i nie dbali o czystość. Utrzymane w filmowej estetyce plakaty w przejaskrawiony sposób pokazują najbardziej popularne miejsca Krakowa zasypane odpadami. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie mieszkańcom miasta konsekwencji złych przyzwyczajeń związanych z gospodarką odpadami. Wybrane plansze będą prezentowane na miejskich autobusach do listopada br. Organizatorem kampanii jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Krakowa.

Dobroczynna zbiórka

Prawie 4 t niepotrzebnych, ale dobrej jakości ubrań zebrano podczas akcji pod hasłem ?Stylowy Recykling?, która odbyła się w dniach 12-13 kwietnia br. w Krakowie. Za każde dwa kilogramy oddanej odzieży osoby biorące udział w przedsięwzięciu otrzymywały kupon o wartości 10 zł do wykorzystania na zakupy w sklepach wskazanych przez organizatora ? jedną z sieci centrów handlowych. Ubrania zostały przekazane na cele statutowe Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Baterie i akumulatory w podkomisji

Podczas posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Monitorowania Gospodarki Odpadami, która odbyła się 23 kwietnia br., dyskutowano na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Janusz Ostapiuk omówił wszystkie zmiany, które są zawarte w projekcie ustawy, wynikające z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Z kolei Michał Korkozowicz (REBA O.O.) podkreślił, że w ostatnich latach, zwłaszcza po 2009 r., nastąpiły korzystne zmiany w świadomości społeczeństwa, które zdaje sobie sprawę z konieczności odpowiedzialnego postępowania z zużytymi bateriami, w tym dostarczania ich do wyznaczonych miejsc odbioru. Ponadto M. Korkozowicz stwierdził, że prace nad nowelizacją powinny być poprzedzone dokładną analizą obecnej sytuacji, tzn. wielkości krajowego rynku baterii oraz osiągniętych rezultatów w recyklingu zużytych baterii. Podstawowym źródłem informacji na ten temat są przygotowywane od trzech lat przez zespół Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska roczne raporty o funkcjonowaniu gospodarki bateriami i akumulatorami oraz zużytymi bateriami i akumulatorami. Niestety, raport za 2012 r. wciąż nie został udostępniony. Wątpliwości budzi także wiarygodność danych zawartych w dwóch poprzednich dokumentach za lata 2010 oraz 2011. M. Korkozowicz zwrócił także uwagę na dużą, w porównaniu do innych krajów UE, liczbę podmiotów pośredniczących w gospodarce odpadami, świadczących usługi dla wprowadzających baterie i akumulatory na rynek oraz na fakt, iż ich działalność podlega tylko fragmentarycznej kontroli przez organy administracji. Rozwiązaniem zapewniającym kontrolę rynku jest stworzenie elektronicznej platformy obrotu zaświadczeniami w sektorze baterii i akumulatorów przenośnych, którą nadzorowałby regulator publiczny lub uczestnicy rynku. Natomiast Kazimierz Poznański, reprezentujący Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu, podkreślił, że wprowadzenie kolejnych rozwiązań liberalizujących czy też ułatwiających wejście na rynek nowym podmiotom doprowadzi do rozwoju szarej strefy. Izba szacuje, że rocznie ok. 18 tys. ton akumulatorów jest wywożonych nielegalnie poza granice kraju, natomiast ok. 10 tys. ton zostaje nielegalnie przetworzonych w instalacjach nieprzystosowanych do tego celu i wprowadzonych na rynek. Izba jest przeciwna zapisowi mówiącemu o tym, że recykling będzie mógł być rozdzielony na wiele etapów. Takie rozwiązanie spowoduje zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i życia ludzi. Pojawienie się większej liczby recyklerów spowoduje także trudności w ich kontrolowaniu. Transmisja z posiedzenia podkomisji jest dostępna na stronie www.sejm.gov.pl.

Wiosenna wymiana

Ponad 7 ton odpadów do przetworzenia ? 4800 kg elektroodpadów, 2060 kg makulatury, 140 kg butelek PET oraz 40 kg aluminiowych puszek ? zebrano w ramach obchodów Dnia Ziemi, zorganizowanych 12 kwietnia br. w STENA EkoStacji. W przedsięwzięciu wzięło udział 800 mieszkańców Warszawy i okolic, którzy w zamian za przyniesione odpady otrzymywali nasiona i sadzonki wiosennych kwiatów. Dla odwiedzających przygotowano także m.in. konkurs wiedzy ekologicznej.

Zmiana w MŚ

Premier RP Donald Tusk przyjął rezygnację Janusza Zaleskiego ze stanowiska głównego konserwatora przyrody. Minister uzasadnił swoją dymisję innymi planami zawodowymi. J. Zaleski pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska (MŚ) od 2007 r., a głównego konserwatora przyrody od 2009 r.

Bez poprawek Senatu

Senat RP przyjął bez poprawek (24 kwietnia br.) Ustawę o zmianie ustawy o odpadach uchwaloną przez Sejm 4 kwietnia br. Celem nowelizacji jest m.in. umożliwienie zmiany decyzji o zamknięciu składowiska odpadów, wydanych na podstawie obowiązującej do stycznia 2013 r. Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Ze względu na fakt, iż w niektórych przypadkach wskazane w tych decyzjach m.in. harmonogramy prac rekultywacyjnych wymagają aktualizacji, projekt wprowadza podstawę prawną do wdrażania takich zmian. Nowelizacja ma umożliwić dokończenie prac rekultywacyjnych oraz skorzystanie ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przeznaczonych na te prace. Dokument został skierowany do podpisu prezydenta.

Interpretacja przepisów

Departament Gospodarki Odpadami (DGO) Ministerstwa Środowiska (MŚ) opublikował na stronie internetowej informację dotyczącą sposobu dokumentowania odzysku i recyklingu odpadów po opakowaniach wielomateriałowych. Wyjaśniono w niej, iż zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 81 Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi do dnia wejścia w życie poszczególnych aktów wykonawczych wydanych na podstawie jej przepisów, jednak nie dłużej niż do końca br., obowiązują dotychczasowe rozporządzenia, wynikające z upoważnień zawartych w uchylonej Ustawie z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz zmienionej Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Do potwierdzenia przeprowadzenia procesu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych wielomateriałowych dokumentami DPO i DPR służą więc wzory tych dokumentów określone w obowiązującym obecnie rozporządzeniu Ministra Środowiska z 19 grudnia 2006 r.

DGO przekazał także informację na temat sposobu dokumentowania przetworzenia odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych za pomocą obowiązujących dokumentów DPO oraz DPR. MŚ wyjaśnia, iż ustawa ?opakowaniowa? upoważnia Ministra Środowiska do wydania rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów potwierdzających recykling lub inne niż recykling procesy odzysku, które będzie uwzględniać możliwość identyfikacji oraz poświadczenia przez organizację odzysku masy przetworzonych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Jednak do momentu jego wydania, ale nie dłużej niż do końca br., obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z 19 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i recykling. Dodatkowo stosowanie wzorów rozporządzenia nie może być sprzeczne z przepisami ustawy ? pierwszeństwo mają te drugie. MŚ przedstawia ponadto rozwiązanie pozwalające na potwierdzenie przez organizację odzysku przetworzenia masy odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych i zebranych z terenu gminy.

Miliony na rekultywacje

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów z zakresu rekultywacji składowisk odpadów komunalnych na cele przyrodnicze. W ramach konkursu do wykorzystania jest 5 mln euro z Funduszu Spójności. O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, podmioty świadczące usługi z zakresu zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz marszałkowie województw. Wnioski można składać do 9 czerwca br.

Wyczekiwany raport

Główny Inspektor Ochrony Środowiska opublikował raport o funkcjonowaniu gospodarki bateriami i akumulatorami oraz zużytymi bateriami i akumulatorami za rok 2012. Dokument zweryfikowano i zaktualizowano z polecenia wiceministrów Piotra Woźniaka i Janusza Ostapiuka na postawie danych przesłanych przez marszałków województw w grudniu 2013 r oraz styczniu i marcu br. Z raportu wynika, że Polska wywiązała się z obowiązku osiągnięcia wymaganego rocznego poziomu zbierania, osiągając wynik 29,10%.

 

Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: mos.gov.pl, mpo.krakow.pl, sejm.gov.pl, senat.gov.pl opracowała Katarzyna Gorwa.