Wokół odpadów
Pieniądze dla ZZO
Minister Środowiska ogłosił (19 maja br.) konkurs na unijne dofinansowanie dla zakładów zagospodarowania odpadów (ZZO). Pieniądze ? 5 mln euro z Funduszu Spójności ? są przeznaczone na projekty z zakresu budowy lub modernizacji ZZO. O dofinansowanie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki oraz podmioty świadczące usługi z zakresu zadań własnych tych jednostek. Wnioski można składać od 18 czerwca do 18 lipca br.
Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie minimalnych rocznych poziomów odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych, w poszczególnych latach, poniżej których nie mogą zostać określone poziomy w porozumieniu zawieranym z marszałkiem województwa zostało opublikowane 15 maja br. (DzU poz. 618). Rozporządzenie wskazuje minimalne roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych, które organizacja samorządu gospodarczego, reprezentująca grupę przedsiębiorców wprowadzających wymienione produkty w opakowaniach, zobowiązuje się osiągnąć do 31 grudnia 2020 r. oraz w latach następnych w porozumieniu zawieranym z marszałkiem województwa.
Atom po noweli
Nowelizacja Prawa atomowego weszła w życie 24 maja br. Ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę 2011/70/EURATOM, ustanawiającą unijne zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym oraz odpadami promieniotwórczymi. Nowela określa m.in. wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla składowisk odpadów promieniotwórczych, a ponadto zwiększa do 10,5 mln zł wartość corocznej opłaty z budżetu państwa dla gminy, na terenie której znajduje się Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.
Propozycje zmian w u.c.p.g.
Zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) zakończył prace, przekazując rekomendacje ministrowi środowiska, Maciejowi Grabowskiemu. Wśród propozycji zmian znajdują się m.in. doprecyzowanie pojęć używanych w ustawie (np. nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych), dookreślenie zakresu obowiązków gmin czy możliwość przyznania gminie prawa do przekazywania, w drodze porozumienia, niektórych zadań ustawowych (np. organizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) do wykonania innym podmiotom. Ponadto zaproponowano sformułowanie przepisu wprowadzającego obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych w celu realizacji dyrektywy ramowej o odpadach oraz oddzielenie przetargu na odbiór od przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych, jak również podkreślenie, że w umowie z odbierającym odpady komunalne gmina wskazuje regionalną instalację, do której zostaną one skierowane. Zespół zwrócił także uwagę na konieczność doprecyzowania przepisów karnych, które umożliwiłyby gminom lepszy nadzór nad firmami odbierającymi i przetwarzającymi odpady. Sugestie zespołu zostaną przeanalizowane i uwzględnione podczas przygotowywania ewentualnej nowelizacji ustawy. Minister środowiska zaznaczył, że propozycje zmian pojawią się w lipcu br.
Miliardy euro dla Polski
Komisja Europejska zatwierdziła plan wydatkowania funduszy unijnych dla Polski na lata 2014-2020. Polska otrzyma 82,5 mld euro z budżetu Unii Europejskiej w ramach unijnej polityki spójności. Zgodnie z umową partnerstwa, fundusze zostaną zainwestowane w obszary, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju kraju. Chodzi m.in. o zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa. Finansowane będą nadal także inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, jak również projekty z innych dziedzin, takich jak kultura czy edukacja.
Informacje z DGO
Departament Gospodarki Odpadami (DGO) Ministerstwa Środowiska (MŚ) opublikował na stronie internetowej informację dotyczącą terminu wejścia w życie i obowiązywania przepisów wykonawczych do Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. DGO przekazał również wyjaśnienia w związku z wątpliwościami w zakresie możliwości dokumentowania przez gminy osiągnięcia poziomu recyklingu za pomocą dokumentów potwierdzających recykling (DPR) lub inny niż recykling proces odzysku (DPO).
Święto recyklingu w Elblągu
W konkursie ?Zamień odpady na nagrody?, zorganizowanym w ramach VII Elbląskich Dni Recyklingu 17 maja br., w zamian za określoną ilość odpadów uczestnicy otrzymywali punkty, które mogli wymienić na nagrody ? krzewy, drzewka, byliny oraz maskotki i innego rodzaju drobne upominki. Podczas akcji zebrano łącznie 17 312 kg odpadów, w tym 6240 kg makulatury, 5220 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego, 1280 kg szkła opakowaniowego, 280 kg butelek PET, 240 kg puszek aluminiowych, 720 kg zużytych baterii, 3320 kg nakrętek z tworzyw sztucznych oraz 12 kg kartoników po napojach. W ramach przedsięwzięcia przygotowano także m.in. konkursy wiedzy z zakresu recyklingu odpadów, happening z udziałem najmłodszych pt. ?Bądź fantastik, zgniataj plastik?, wystawę figurek wykonanych z odpadów oraz występy dzieci i młodzieży o tematyce ekologicznej. Organizatorem wydarzenia jest Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Ekologiczne patrole
Do ekopatrolu straży miejskiej we Wrocławiu dołączy kolejnych 30 strażników. Dotychczas było ich sześciu. Uchwałę o utworzeniu dodatkowych etatów przyjęto podczas sesji Rady Miejskiej 22 maja br. Na ten cel przeznaczono 1,2 mln zł, pochodzących z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uiszczanych przez mieszkańców. Do zadań strażników będzie należało m.in. sprawdzanie, czy w mieście jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów oraz czy nieruchomości są wyposażone w pojemniki, jak również kontrolowanie i likwidowanie dzikich wysypisk.
Ekopatrol funkcjonuje także od kilku tygodni w strukturach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu. Jego pracownicy są zatrudniani w ramach stażu finansowanego z UE (z Europejskiego Funduszu Społecznego). Do obowiązków ekopatrolu należy utrzymanie czystości w mieście. Inne zadania strażników to informowanie mieszkańców, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę, o zasadach prawidłowej segregacji. Strażnicy będą także zachęcać do segregacji odpadów biodegradowalnych, rozdając specjalne worki.
Podkomisja o bateriach i akumulatorach
Kolejne posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Monitorowania Gospodarki Odpadami, poświęcone rozpatrzeniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw, odbyło się 7 maja br. Agnieszka Misiejuk, reprezentująca Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów (FORS), zgłosiła uwagę do projektowanego art. 1 pkt 1, który zakłada zwolnienie z opłaty produktowej przedsiębiorców wprowadzających niewielkie ilości baterii i akumulatorów. Zgodnie z projektem, zwolnienie to jest traktowane jako pomoc publiczna de minimis. Aby z niego skorzystać, konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów. W opinii FORS-u zmiana ta, zamiast uprościć pewne procedury, będzie prowadziła do zwiększenia biurokracji. Zaproponowano więc wprowadzenie wobec tej grupy przedsiębiorców stawki zerowej zamiast zwolnienia. W odpowiedzi Ministerstwo Środowiska (MŚ) podkreśliło, iż stawka zerowa będzie traktowana również jako zwolnienie, a tym samym jako pomoc publiczna. Ponadto podsekretarz stanu w MŚ Janusz Ostapiuk podkreślił, iż nie zmieniałby tego zapisu, ponieważ pozostawia on przedsiębiorcy, który sam podejmuje decyzję w tym zakresie, wybór.
Natomiast Michał Korkozowicz, reprezentujący REBĘ O.O., zgłosił uwagę do art. 1 pkt 11 lit. D, dotyczącego stawki opłaty na publiczne kampanie edukacyjne, uiszczanych przez wprowadzających baterie i akumulatory. Zaproponowana kwota 2 gr za kilogram wprowadzonych do obrotu baterii lub akumulatorów na ten cel jest niewystarczająca. J. Ostapiuk zaakceptował tę uwagę i zasugerował powrót do stawki 5 gr. Ponadto przedyskutowano zgłoszone przez M. Korkozowicza sugestie do art. 1 pkt. 18-22 odnośnie wydawanych zaświadczeń o zebranych bateriach i akumulatorach przenośnych oraz o przetworzonych zużytych bateriach i zużytych akumulatorach. MŚ przedstawiło propozycje odpowiednich zapisów w tym zakresie.
Konsultacje projektu
Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym został zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska oraz Rządowego Centrum Legislacji 23 maja br. Termin nadsyłania uwag do projektu w ramach konsultacji społecznych mija 15 czerwca br.
Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: elblag.eu, mos.gov.pl, sejm.gov.pl, wrocław.pl opracowała Katarzyna Gorwa.