ZZO w Wincentowie

Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO) w Wincentowie (woj. lubelskie) już działa. Obiekt wyposażono w sortownię o przepustowości rocznej ok. 24 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. W ramach inwestycji powstał budynek wielofunkcyjny, zawierający m.in. punkt przyjęcia odpadów, halę maszyn oraz halę ręcznej segregacji, magazyny odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również część socjalną i administracyjną. Ponadto wybudowano m.in. kwaterę na odpady, plac manewrowy, parkingi samochodów ciężarowych oraz drogę zakładową. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł (brutto). Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Uroczyste otwarcie ZZO odbyło się 12 września br.

Wielkie otwarcie

Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwia Odpadów Komunalnych w Sosnowcu rozpoczął pracę 8 września br. Obiekt zrealizowano w ramach projektu pn. ?Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu?. Całkowity koszt realizacji projektu to 101 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych z Funduszu Spójności. W ramach inwestycji wybudowano m.in. sortownię odpadów, kompostownię odpadów zielonych, kompostownię odpadów organicznych ulegających biodegradacji wydzielonych z odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie, magazyn odpadów niebezpiecznych oraz instalację do demontażu odpadów wielkogabarytowych. W Zakładzie będzie można przetworzyć 93 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Ekologiczne projektowanie

Najlepsze produkty oraz usługi wybrane w konkursie ECO DESIGN można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Targów POLEKO (14-17 października br.). Trwający od 2 do 30 września br. konkurs skierowano do producentów, dystrybutorów oraz usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Przedsięwzięcie patronatem objął minister środowiska Maciej Grabowski.

O odpadach w Krynicy

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się m.in. debata na temat nowego systemu gospodarki odpadami. W spotkaniu uczestniczył m.in. prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Krzysztof Kwiatkowski, który poinformował o kolejnej kompleksowej kontroli w zakresie gospodarki odpadami. Będzie ona miała na celu sprawdzenie funkcjonowania nowego systemu po roku od jego wprowadzenia. Prezes NIK-u podkreślił, że obecnie największym problemem jest brak skutecznego monitoringu drogi odpadów od momentu odebrania ich przez przedsiębiorców, a tym samym trudne staje się m.in. określenie wskaźnika ich odzysku.

?Odzyskaj. Korzystaj?

Pod takim hasłem realizowana jest kampania edukacyjna, promująca ekologiczny tryb życia wśród mieszkańców Poznania oraz okolicznych gmin, towarzysząca budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. W ramach inicjatywy zostanie zorganizowanych kilkanaście ekologicznych wydarzeń. Ponadto zaplanowano uruchomienie strony i gry internetowej oraz aplikacji mobilnej, jak również wysyłkę newsletterów i mailingów. Kampania, będąca częścią projektu pn. ?System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania?, potrwa trzy lata.

Nowelizacja podpisana

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał (19 września br.) Ustawę z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy, z wyjątkami, wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Dni Recyklingu

Podczas tegorocznych Warszawskich Dni Recyklingu (WDR) zebrano łącznie prawie 30,9 ton odpadów segregowanych suchych (plastik, papier, metal), blisko 13,9 ton szkła oraz 35,5 tony elektroodpadów. Zbiórka surowców odbywała się 6 września w godz. 10-13 podczas pikników zorganizowanych w 18 dzielnicach miasta oraz podczas finału akcji (7 września) na terenie parku Agrykola w godz. 11-17. Za przyniesione surowce mieszkańcy otrzymywali sadzonki roślin. Dla uczestników finału przygotowano wiele atrakcji, m.in. konkursy, warsztaty czy sztafetę memorecyklingową. Celem WDR jest promowanie zachowań przyjaznych środowisku oraz recyklingu. Organizatorem wydarzenia było miasto Warszawa.

Akcja nabiera tempa

We wrześniu br. rozpoczęła się trzecia edycja Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu (impreza potrwa do 30 października br.). W tym roku akcja będzie realizowana także w Warszawie (od 20 października do 21 listopada) oraz w Krakowie (8 października do 2 grudnia). W ramach przedsięwzięcia w wymienionych miastach odbędą się m.in. wystawy, konkurs dla szkół w formie gry miejskiej oraz zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Inicjatywa ma na celu zmotywowanie mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki oraz recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Organizatorem akcji jest spółka Biosystem.

Zachęta do segregowania

Akcja ?Recykling kwitnie?, zorganizowana 13 września br. w Częstochowie, rozpoczęła cykl podobnych wydarzeń, które odbędą się w całej Polsce. Przedsięwzięcie składa się z kilku elementów. Na minimum tydzień przed finałem wśród mieszkańców miejscowości, w której odbędzie się akcja, prowadzone są za pośrednictwem plakatów, radiowęzłów w centrach handlowych oraz lokalnych mediów działania z zakresu edukacji ekologicznej. Następnie podczas finału uczestnicy mogą wymienić surowce wtórne na rośliny oraz zdobyć informacje na temat odpadów oraz ich recyklingu w specjalnym punkcie informacyjnym. Przedsięwzięcie ma zachęcić do recyklingu oraz ochrony przyrody. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Dominik Dobrowolski.

Europejczycy o środowisku

Z najnowszego badania Eurobarometru na temat środowiska wynika m.in., że dla większości ? 95% spośród 28 tys. respondentów ? ochrona środowiska jest ważna. Ponadto, zdaniem 79% badanych, efektywne wykorzystywanie zasobów może pobudzać wzrost gospodarczy. Natomiast 75% Europejczyków deklaruje chęć kupowania produktów przyjaznych dla środowiska, pomimo ich wyższej ceny. Badanie przeprowadzono w 28 państwach UE w terminie od 26 kwietnia do 11 maja br. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://ec.europa.eu.

Konsultacje projektów

Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów oraz projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowania środków transportu. Obydwa dokumenty są zamieszczone na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Prace nad u.c.p.g.

Sprawozdanie Podkomisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Poselskich Projektów ustaw o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) oraz niektórych innych ustaw zostało opublikowane na stronie internetowej orka.sejm.gov.pl. Najważniejsze zmiany zaproponowane przez posłów to m.in. zapisy dotyczące rozdzielenia przetargów na odbiór i na zagospodarowanie odpadów czy wykreślenie obowiązku zorganizowania przez gminy selektywnego zbierania popiołu z palenisk domowych. Rozpatrzenie projektu ustawy na połączonym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego zaplanowano na 25 września br.

 

Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: dnielektrorecyklingu.pl, krasnystaw.pl, mos.gov.pl, nik.gov.pl, prezydent.pl, rcl.gov.pl, sosnowiec.pl, um.warszawa.pl opracowała Katarzyna Gorwa.