Po raz kolejny Berlin stał się światowym centrum dyskusji i prezentacji rozwiązań technologicznych związanych z gospodarką wodno-ściekową. Międzynarodowe Targi „Wasser Berlin” od 30 marca do 3 kwietnia zwiedziło ok. 30 000 osób. Impreza zgromadziła w sześciu pawilonach ok. 700 wystawców na 49 000 m2 powierzchni.

Podczas „Wasser Berlin” zostały pokazane m.in. produkty z zakresu pozyskiwania, uzdatniania oraz dystrybucji wody, jak również oczyszczania i odprowadzania ścieków. Zwiedzający mogli też zapoznać się z bezwykopowymi metodami budowy wodociągów i kanalizacji, z technikami pomiarowymi oraz analitycznymi w badaniach wody. Nie zabrakło ponadto produktów, takich jak armatury czy pompy, oraz prezentacji technologii napędowych i uszczelnieniowych. Z kolei amatorzy odnawialnych źródeł energii mieli okazję zaznajomić się z rozwiązaniami z zakresu tzw. płytkiej i głębokiej geotermii. Wystawcy prezentowali również technologie przeciwpowodziowe oraz ochrony wód powierzchniowych i podziemnych.
Nieodzownym elementem, który wpisał się już w historię berlińskich targów wodnych jest kongres nt. gospodarki wodno-ściekowej, podczas którego spotykają się naukowcy i praktycy z całego świata. W czasie konferencji i debat poruszono m.in. tematykę zagadnień prawnych, systemów zaopatrzenia w wodę, geotermii czy też inżynierii bezwykopowej. Nie pominięto również „gorącej” aktualnie tematyki wpływu zmian klimatu na gospodarkę wodną. Ponadto dyskutowano o ochronie zasobów wodnych, ich jakości oraz nowoczesnych technologiach oczyszczania ścieków.
Przedstawiciele mediów i zwiedzający zyskali też możliwość poszerzenia swej o wodzie podczas tzw. Forum wystawców. Omówiono m.in. zagadnienie efektywności energetycznej w procesie oczyszczania ścieków oraz odzysku wody, energii i pierwiastków biogenicznych ze ścieków. Z kolei następnego dnia dyskutowano o możliwościach wykorzystania wyników badań z zakresu tematyki „wodnej” dla rozwoju gospodarki.
Organizatorzy berlińskich targów wodnych zadbali nie tylko o dorosłych zwiedzających. Bardzo ciekawą akcję edukacyjną pod nazwą „WASsERLEBEN” zorganizowano dla dzieci i młodzieży. Uczniowie w różnym wieku mieli tutaj szansę w praktyczny i interaktywny sposób przyswoić wiele informacji o właściwościach wody, możliwościach jej badania oraz oszczędzania. Formą propagowania wiedzy o „życiodajnym płynie” była także giełda zawodów związanych z wodą. Podczas tego wydarzenia starsi uczniowie zapoznawali się z branżą oraz nawiązywali pierwsze kontakty z jej przedstawicielami.
Targi „Wasser Berlin” łączą ze sobą w doskonały sposób naukę i praktykę. Odgrywają one też ogromną rolę edukacyjną. Nasi zachodni sąsiedzi już dawno dojrzeli to pojęcia Nachhaltige Entwicklung – zrównoważony rozwój. W kontekście „Wasser Berlin” należy to interpretować jako świadome i odpowiedzialne postępowanie z zasobami wodnymi. Stąd też organizatorzy tych targów położyli tak duży nacisk na edukowanie następnych pokoleń. To właśnie od nich w największym stopniu zależy, czy woda w przyszłości będzie dobrem dostępnym dla wszystkich, czy też tylko dla wybranych.
 
Agata Szymańska