Nowością na rynku fotowoltaiki są realizowane projekty i plany rozwoju większych obszarów pokrytych panelami słonecznymi, tworzącymi elektrownie słoneczne.
Jednym ze źródeł OZE są ogniwa fotowoltaiczne PV, popularnie nazywane panelami słonecznymi. Ogniwa te to służące do produkcji energii elektrycznej cienkie półprzewodnikowe płytki z krzemu, które pod wpływem promieniowania produkują energię elektryczną. Ze względów środowiskowych wskazywano na następujące zalety ogniw fotowoltaicznych: energia elektryczna wytwarzana jest bezpośrednio, sprawność przetwarzania energii jest taka sama, niezależnie od skali, moc jest wytwarzana nawet w pochmurne dni przy wykorzystaniu światła rozproszonego, obsługa i konserwacja wymagają minimalnych nakładów, a w czasie produkcji energii elektrycznej nie powstają szkodliwe gazy cieplarniane.
O ile małe przydomowe czy przemysłowe panele PV mają w zasadzie minimalne oddziaływanie na środowisko, o tyle duże połacie pokryte sztuczną substancją, umieszczone wśród otwartego krajobrazu, mogą negatywnie oddziaływać na zasoby środowiska (przede wszystkim rośliny, zwierzęta, siedliska i krajobraz). Dotychczas poruszono pewne aspekty wpływu rozwoju sektora energetyki słonecznej na zasoby środowiska, od wpływu na estetykę krajobrazu, po wpływ na zwierzęta. Jednakże badania te są naprawdę nieliczne. W niniejszym opracowaniu wskazujemy możliwy potencjalny wp...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?