Wpływ krajowych programów na politykę UE
Stojąc w obliczu narastających problemów środowiskowych – od zmian klimatycznych, poprzez utratę różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia powietrza i gleby, aż po wyczerpywanie się zasobów naturalnych – UE postawiła w centrum swoich działań politycznych ochronę środowiska. Kluczowym impulsem dla strategii rozwoju gospodarczego przyjętej przez Komisję Europejską stał się tzw. Europejski Zielony Ład. Czy programy ochrony środowiska na szczeblu krajowym mają rzeczywisty wpływ na osiągnięcie celów UE w tym zakresie?
Cele UE zostały uregulowane w art. 11 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którym „Przy ustalaniu i realizacji polityk i działań Unii, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, muszą być brane pod uwagę wymogi ochrony środowiska”.
Polityka środowiskowa UE
Unia Europejska opiera się na prowadzeniu polityki środowiskowej na zasadach ostrożności, prewencji i usuwania zanieczyszczeń u ich źródła oraz zasadzie „zanieczyszczający płaci”. Ta ostatnia zasada jest realizowana w tzw. dyrektywie odpowiedzialności za środowisko (dyrektywa nr 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 r.). Wspólnota ustanowiła szereg ram prawnych dla prowadzenia działań na rzecz ochrony śr...