Wpływ wód opadowych odprowadzanych z powierzchni szczelnych na wody powierzchniowe
Udział wód opadowych w zanieczyszczeniu odbiorników wskazuje wyraźnie na niekorzystny wpływ tego źródła zanieczyszczeń na środowisko wodne.
Zanieczyszczenia powierzchni terenów, w szczególności po długim okresie pogody suchej, powoduje, że w pierwszej fazie spływu wód opadowych występują bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń. Wówczas stwierdza się zanieczyszczenie wód i osadów dennych w odbiornikach, głównie ołowiem i substancjami ropopochodnymi związanymi z zawiesiną ogólną. Zanieczyszczenia te wpływają niekorzystnie na procesy samooczyszczania wód w odbiornikach.
Wprowadzenie mechanicznego oczyszczania i retencjonowania wód opadowych ogranicza zarówno niekorzystne oddziaływania, jak i zamulanie odbiorników.
Warunki ochrony wód powierzchniowych w przepisach prawnych
Przy wprowadzaniu wód opadowych z powierzchni szczelnych do wód powierzchniowych należy uwzględniać wymagania określone w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych.
Wody opadowe odprowadzane z zanieczyszczonych powierzchni szczelnych mogą być wprowadzane do wód powierzchniowych, jeżeli spełnią określone rozporządzeniem Ministra Środowiska1 wymagania w odniesieniu do dopuszczalnych stężeń normowanych wskaźników zanieczyszczeń. Jednocześnie należy brać pod uwagę ograniczenia w...