Poznań to silnie zurbanizowany obszar o powierzchni 262,2 km2, położony w centralnej części Wielkopolski nad rzeką Wartą.

Na terenie Poznania funkcjonują sieci kanalizacyjna ogólnospławna, sanitarna i deszczowa: 

  • długość sieci ogólnospławnej wynosi 154,9 km,
  • długość sieci sanitarnej to 471,5 km,
  • długość sieci deszczowej oszacowano na 595,63 km.

Skanalizowano ok. 94,6% obszaru zurbanizowanego miasta. Kanalizacja ogólnospławna odprowadza ścieki sanitarne i deszczowe z terenu śródmieścia oraz z niewielkiej południowej i zachodniej części miasta.

Kanalizacja deszczowa powstała na obszarze pierścienia zewnętrznego, opasającego centralną część miasta, ze szczególnym zagęszczeniem w dzielnicach północnych (Winogrady, Piątkowo), na prawym brzegu rzeki Warty oraz w dzielnicach peryferyjnych. Kanalizacja deszczowa odprowadza ścieki w ramach lokalnych zlewni, np. kanałów: Bogdanka Wierzbak, Naramowicki, Serbska, Winogrady, Koźlanka, Główna, Zawady, Obrzyca, Starynka i Piaśnica.

W 1985 roku majątek sieci kanalizacji deszczowej w Poznaniu został przekazany, przez ówczesne Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Poznaniu, we władanie dzisiejszego Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. 

Do 2009 roku prace związane przede  wszystkim z utrzymaniem kanalizacji deszczowej w Poznaniu finansowane były z budżetu miasta, a skoncentrowano się na zapewnien...