Zintegrowanie polityki środowiskowej z gospodarczą i społeczną jest istotnym elementem ochrony środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu.
We wrześniowym wydaniu (2/2009) magazynu „Ecomanager” ukazał się wywiad z Adamem Szejnfeldem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Na jedno z pytań – czy tzw. zielone technologie są szansą na rozwój gospodarczy naszego kraju – minister odpowiedział:
– W zakresie stymulowania oraz wspierania rozwoju i upowszechniania technologii środowiskowych konieczny jest wybór priorytetów adekwatnych do sytuacji gospodarczej i ekologicznej kraju.
W przypadku Polski, szczególne wyzwania dotyczą sfery konsumpcji i wytwarzania energii. Konieczne jest zintensyfikowanie badań w zakresie technologii energooszczędnych czy źródeł odnawialnych. Należy pamiętać, iż polska gospodarka jest bardzo wrażliwa na wszelkie regulacje odnoszące się do emisyjności, gdyż aż 95% krajowej energii pochodzi z węgla.
Mimo potencjalnych zagrożeń dla gospodarki, Polska zdecydowała się aktywnie walczyć ze zmianami klimatu, zobowiązując się do wdrożenia pakietu energetyczno-klimatycznego. Priorytetem w tym zakresie są przede wszystkim działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Najtańszą energią jest przecież ta, którą można zaoszczędzić. By zagwarantować wszystkim bezpieczne dostawy energii, wprowadzamy do krajowego energy mix nowe źródła i najnowocześniejsze technologie wytwarzania. W perspektywie najbliższych lat w krajowym bilansie energetycznym pojawi się energia z reaktorów jądrowych.
Duży nacisk kładziemy także na wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw. Dlatego w przygotowanej przez nas „Polityce energetycznej do 2030 r.”określiliśmy nowy zakres wykorzystania OZE w Polsce. Zakładamy, że w 2020 r. aż 15% udziału w energii finalnej będą miały odnawialne źródła. Z kolei biopaliwa mają stanowić 10% rynku paliw transportowych.
W polskich warunkach w perspektywie 2020 r. i w latach kolejnych jednym z najważniejszych źródeł energii odnawialnej będzie biomasa. Przewiduje się przede wszystkim jej lokalne wykorzystanie w ramach tzw. generacji rozproszonej, w małych jednostkach kogeneracyjnych. Preferowane będą wysoko sprawne technologie, takie jak zgazowanie biomasy. W tym celu został przygotowany Program Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo Energetyczne, który zakłada, iż w każdej polskiej gminie do 2020 r. powstanie średnio jedna biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego (przy założeniu istnienia optymalnych warunków do uruchomienia takich przedsięwzięć).
Będziemy dążyć do utrzymania istniejących mechanizmów wsparcia, aby zapewnić przedsiębiorstwom stabilne warunki inwestowania. Rozważamy także wprowadzenie zasady nadawania statusu celu publicznego inwestycjom wykorzystującym OZE.
(ml)