Od około roku można zaobserwować intensywne działania na rzecz wsparcia rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Oczywiście już wcześniej środowiska związane z pompami ciepła starały się umocnić pozycję tej technologii wśród odnawialnych źródeł energii.
Jednym z ostatnich spotkań w tym zakresie była konferencja tzw. wysokiego szczebla pt. „Polski cel w zakresie odnawialnych źródeł energii a wykorzystanie pomp ciepła: perspektywa krajowa i europejska”, która została zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) przy wsparciu naszych kolegów z PORT PC.
W spotkaniu wziął udział prezes SPIUG (Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych), który w dyskusji zaprezentował stanowisko środowiska oparte na informacjach uzyskanych zarówno od członków SPIUG, jak i od kolegów z PORT PC i Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.
W wyniku rozmów przeprowadzonych przy okazji konferencji Stowarzyszenie przygotowałostanowisko, dotyczące opracowania przez Ministerstwo Gospodarki programu wsparcia dla pomp ciepła. Dokument ten został przekazany do Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki 26 października 2011 r. Biorąc pod uwagę deklaracje przedstawicieli władzy odnośnie gotowości do wsparcia rozwoju pomp ciepła w Polsce, SPIUG wskazał w swoim piśmie aspekty, które powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu takiego systemu.
Stanowisko nie jest studium opłacalności stosowania pomp ciepła w technice grzewczej, ani nie ma na celu przedstawienia zalet technicznych tej technologii uzyskiwania ciepła. Ma natomiast być dla MG źródłem informacji i opinii na temat efektywnego zastosowania technologii pomp ciepła w technice grzewczej oraz optymalnych warunków brzegowych dla stworzenia programu wsparcia. SPIUG chce zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty, które powinny być uwzględnione w przygotowywanym przez MG programie.
Środowisko instalacyjno-grzewcze z zadowoleniem przyjęło pierwsze informacje na temat zainteresowania MG rozwojem zastosowania pomp ciepła w Polsce i koniecznością opracowania systemu, skierowanego zarówno do indywidualnych, jak i wspólnotowych użytkowników końcowych urządzeń, wytwarzających ciepło i ciepłą wodę użytkową przy wykorzystaniu energii geotermii płytkiej, wody i powietrza. Zainteresowanie budzą też większe instalacje tego typu, stosowane w obiektach publicznych i przemysłowych. W wielu krajach Europy został dostrzeżony potencjał pomp ciepła jako sposobu do wdrażania dyrektywy 2009/28/WE.
W związku z tym planowane przez MG działania w tym kierunku wpisałyby się w politykę wdrażania dyrektyw UE na terenie naszego kraju. SPIUG stoi na stanowisku, że programem wsparcia powinny być objęte pompy ciepła wszędzie tam, gdzie ich użycie jest uzasadnione z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Należy przyjąć pewne ograniczenia, dotyczące obszarów zastosowania pomp ciepła, wspierać projekty, w których wykorzystanie pomp ciepła ma sens.
Opierając się na doświadczeniach innych programów wsparcia dla OZE, należałoby przyjąć taki wariant obsługi finansowej, aby środki mogły być spożytkowane głównie przez beneficjentów (jak najmniejszej środków na obsługę finansową projektu). Proponuje się zróżnicowanie poziomu wsparcia w zależności od efektu energetycznego, który byłby możliwy do uzyskania w wyniku zastosowania pompy ciepła (ale wg prostych kryteriów zrozumiałych również dla urzędników). Należy zaznaczyć, że programy wsparcia dla pomp ciepła winny być ukierunkowane na inwestora, który byłby beneficjentem takiego programu, aby ograniczyć wszelkie koszty „manipulacyjne”.
Program powinien dotyczyć pomp ciepła wykorzystywanych zarówno do wytwarzania ciepła, jak i ciepłej wody użytkowej.
Należy włączyć do niego powietrzne pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody, co jest logicznym krokiem w kierunku poszerzenia możliwości stosowania technologii pomp ciepła także do wytwarzania ciepłej wody.
Montażu instalacji mógłby dokonać wykonawca, który m.in. posiada certyfikat/świadectwo w zakresie doboru i montażu instalacji pomp ciepła.
Działaniami poprzedzającymi wprowadzenie programu wsparcia dla pomp ciepła, w które warto zainwestować, są edukacja i informowanie.
Pełny tekst stanowiska SPIUG, znajduje się na www.spiug.pl.
Janusz Starościk,
prezes Zarządu SPIUG