Jakość środowiska naturalnego w Polsce ulega stałej poprawie. Nadal jednak stoją przed nami wyzwania ekologiczne, a jednym z najważniejszych jest polepszenie jakości powietrza. Z badań wynika, że za zły stan powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim sektor bytowo-komunalny.

Emituje on do atmosfery ok. 88% zanieczyszczeń. Dalsze pozycje zajmują emisje z transportu (6%), zanieczyszczenia pyłowe z powierzchni dróg i ulic (3%), a tylko niecałe 2% to emisja z przemysłu.

Liczne działania resortu

Aby poprawić jakość powietrza w Polsce, Ministerstwo Środowiska inicjuje ? w ramach posiadanych kompetencji ? liczne działania legislacyjne, techniczne i finansowe. Szczegółowo zostały one wskazane w Krajowym Programie Ochrony Powietrza. Jednym z kluczowych zadań w tym obszarze jest wprowadzenie wymagań jakościowych dla paliw stałych oraz kotłów. Prace w tym obszarze Ministerstwo Środowiska podjęło wspólnie z Ministerstwem Energii oraz Ministerstwem Finansów i Rozwoju. Ich efektem jest rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które obowiązuje od 1 października 2017 r. Dopuszcza ono na rynek bytowo-komunalny kotły spełniające najwyższe standardy emisyjne. W resorcie energii dobiegają tymczasem końca prace nad uregulowaniem problemu standaryzacji paliw stałych. Mają one na celu m.in. wyeliminowanie w sektorze bytowo-komunalnym paliw stałych złej jakości.

Wspomniane działania umożliwią uporządkowa...