Wspólna fermentacja osadów i odpadów organicznych
W oczyszczalni ścieków w Swarzewie od dwóch lat prowadzona jest wspólna fermentacja osadów ściekowych i odpadów organicznych. Na podstawie zebranych doświadczeń i kalkulacji ilości uzyskiwanego biogazu z różnych odpadów można stwierdzić, że potencjał biogazowy odpadów jest wielokrotnie większy od ilości biogazu produkowanego z osadu samej oczyszczalni.
W dobie wzrastających cen na nośniki energii i wyczerpywania kopalnych źródeł węgla wykorzystanie energii odnawialnej zawartej w osadzie i w odpadach organicznych ma charakter proekologiczny. Ilość produkowanego osadu wstępnego i nadmiernego ze ścieków poddanego procesowi fermentacji metanowej nie zapewnia pełnego pokrycia na zużywaną energię elektryczną przez oczyszczalnię. Rozsądne jest poszukiwanie innych odpadów niż osad z oczyszczalni i wspólne fermentowanie w zamkniętych komorach fermentacyjnych. Na podstawie dwuletniej eksploatacji komór fermentacyjnych przy oczyszczalni ścieków w Swarzewie i kalkulacji ilości uzyskiwanego biogazu z różnych odpadów można stwierdzić, że potencjał biogazowy odpadów jest wielokrotnie większy od ilości biogazu produkowanego z osadu samej oczyszczalni ścieków. Poniższy referat jest próbą przedstawienia organizacji zbiórki odpadów i oceny ich przydatności.
Oczyszczalnia ścieków w Swarzewie zlokalizowana jest nad brzegiem Zatoki Puckiej i obsługuje w codziennej eksploatacji poza sezonem letnim około 40 000 RLM z Aglomeracji Puck i około 150 000 RLM latem ...