Jolanta Czudak-Kiersz

Korzystne zmiany w ochronie środowiska nastąpiły w Polsce dopiero po utworzeniu zintegrowanego systemu finansowania przedsięwzięć ekologicznych. Dominującą rolę odgrywają w nim powołany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz fundusze wojewódzkie.


Wspólne finansowanie zadań oraz stymulowanie związanej z ochroną środowiska aktywności inwestycyjnej wśród samorządów i podmiotów gospodarczych należy do podstawowych zadań funduszy ekologicznych. Z czasem uzupełniono je o działania finansowe, zmierzające do skutecznej realizacji zobowiązań akcesyjnych w obszarze „środowisko”. Wspieranie krajowego potencjału wytwórczego i wykonawczego jako ważnego elementu stabilizacji gospodarczej i ochrony miejsc pracy również służy wspólnym celom.
Narodowy i wojewódzkie fundusze przez lata rozwijały współpracę i współdziałanie w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych. Wypracowane zostały dokumenty, które określały wspólne działania (m.in. Karta zasad współpracy WFOŚiGW oraz NFOŚiGW), zasady funkcjonowania przedstawicieli Narodowego Funduszu w Radach Nadzorczych WFOŚiGW oraz porozumienia w sprawie przygotowania przedsięwzięć ochrony środowiska do dofinansowania ze środków Funduszu Spójności. Ostatnio przygotowano Wspólną strategię działania NFOŚiGW i WFOŚiGW na lata 2005-2008. Jej podstawowym celem jest zapewnienie sprawnej realizacji zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i ma...