Współpraca nauki i biznesu powinna się opłacać
Bez systemowych rozwiązań w zakresie finansowania i współpracy pomiędzy nauką i biznesem nie jesteśmy w stanie w perspektywie kilkunastu lat utrzymać oczekiwanego poziomu rozwoju gospodarczego naszego kraju.
Przewaga konkurencyjna w Polsce w stosunku do innych, bardziej rozwiniętych krajów, wynikająca zasadniczo z niskich kosztów pracy, zmniejsza się, czego dobrym przykładem jest obecna i prognozowana sytuacja na rynku pracy. Dlatego nie powinniśmy zaprzepaścić tej szansy i musimy wykorzystać jak najlepiej, celowo i efektywnie dostępne środki finansowe. Musimy też wypracować uczciwe zasady współpracy pomiędzy nauką i biznesem, nauczyć się wybierać najlepsze projekty, ale również je odpowiednio monitorować. A co najważniejsze ? nie należy bać się podejmowania trudnych decyzji, np. o zamknięciu realizacji projektu, ponieważ uzyskiwane wyniki nie pozwolą osiągnąć zdefiniowanego celu. Wydaje się, że tylko w taki sposób wykorzystamy potencjał rozwojowy, który przyniesie wymierne efekty ekonomiczne.
Umiarkowani innowatorzy
Rząd w celu pomocy przedsiębiorcom wprowadza wiele działań mających na celu ułatwienie prowadzenia biznesu, m.in. tzw. Pakiet 100 Zmian dla Firm, którego celem jest zniesienie najbardziej uciążliwych przepisów utrudniających prowadzenie biznesu.
Drugie ważne rozwiązanie ? Konstytucja Biznesu, czyli największa zmiana prawa gospodarczego przeprowadzona w ostatnich latac...