Absorpcyjna pompa ciepła to dwubiegowe urządzenie, w którym, oprócz obiegu właściwego, funkcjonuje jeszcze układ sprężarki termicznej. Pompa ta nie posiada sprężarki mechanicznej.
Absorpcja (pochłanianie) jest procesem chemicznym. Podstawą dla jego zaistnienia w tego typu układach jest zastosowanie odpowiedniego roztworu dwóch składników. Jeden z nich pełni funkcję czynnika chłodniczego, drugi pochłaniacza (absorbentu). Najczęściej stosowany jest roztwór amoniaku NH3 (temperatura wrzenia 33,4ºC) i wody, gdyż amoniak jest dobrym czynnikiem chłodniczym, natomiast woda – znakomitym pochłaniaczem.
Zasada działania pompy
W pompach absorpcyjnych kompresja czynnika odbywa się termicznie, więc wyeliminowano pompę sprężarkową. Za zaworem rozprężnym amoniak odparowuje w parowniku pod niskim ciśnieniem, wskutek czego temperatura parowania jest niska i parownik chłodzi środowisko, w którym jest umieszczony. Pary amoniaku powstające w parowniku są pochłaniane przez ciecz znajdującą się w absorberze, czyli przez wodę. W absorberze zachodzi reakcja egzotermiczna par amoniaku z wodą, w wyniku której wydziela się ciepło. Proces dopływu par amoniaku do absorbera jest ciągły. Aby nie dopuścić do nadmiernego stężenia amoniaku w roztworze, które groziłoby zatrzymaniem urządzenia, bogaty roztwór jest stale pompowany z absorbera do desorbera. ...