Współpraca z korzyścią dla mieszkańców
Pomimo licznych kontroli nieruchomości, przeprowadzanych przez strażników miejskich z Poznania, i setek nakładanych mandatów za naruszanie przepisów szeroko pojętej ochrony środowiska daleko nam jeszcze do ideału. Dzikie wysypiska śmieci, bałagan w kamienicach wielokondygnacyjnych czy duszący i nieprzyjemny dym z kominów – to w okresie jesienno-zimowym najczęściej powtarzające się zgłoszenia mieszkańców.
Samo karanie nie odnosi pożądanych skutków. Stąd wniosek, że należy wprowadzić takie działania kontrolne, które przynajmniej ograniczą te bardzo kosztowne (zarówno dla zanieczyszczającego, jak i dla środowiska) i uciążliwe procedery. Jak skutecznie reagować na sygnały mieszkańców, których problematyka wykracza poza uprawnienia straży miejskich?
Rzemieślnicy na pierwszy ogień
– Dla osiągnięcia większej skuteczności naszych działań kontrolnych postanowiliśmy podjąć ścisłą współpracę z pracownikami Urzędu Miasta Poznania – z Wydziałów Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (WGKiM) i Ochrony Środowiska (WOŚ), a także z Państwową Strażą Pożarną (PSP) – mówi Jacek Chilomer, zastępca komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania (SMMP).
Współpraca strażników z urz...