W imieniu organizatorów i swoim przedstawiam Państwu problematykę dotyczącą zagadnień poruszanych na konferencji „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”. By przedstawić powyższe zagadnienia większej grupie odbiorców, materiały konferencyjne zostały wydane w postaci specjalnego dodatku do „Przeglądu Komunalnego”, dzięki czemu trafią do miast i gmin w całej Polsce.
Mam nadzieję, iż wypowiedzi przedstawicieli nauki, administracji rządowej oraz praktyków – pracowników samorządów i przedsiębiorstw kanalizacyjnych, którzy na co dzień borykają się z brakiem środków na realizację zadań publicznych i podnoszenie standardu świadczonych usług, przybliżą Państwu problemy związane z odprowadzaniem wód opadowych w aspekcie prawnym, instytucjonalnym, finansowym i organizacyjnym. Oprócz referatów, które omawiają techniczne problemy związane z rozwojem i eksploatacją kanalizacji deszczowej oraz z naliczaniem opłat za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji, polecam również te, które wskazują na konieczność nowego podejścia do sposobu zagospodarowania wód opadowych. Interesujące są, moim zdaniem, rozwiązania zmierzające nie tylko do likwidacji podtopień, ale również do ochrony jakości i zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.
Jestem przekonany, iż konferencja zaowocuje wypracowaniem korzystnego modelu zarządzania wodami opadowymi oraz wskazaniem źródeł pozyskania środków na rozwój urządzeń kanalizacyjnych.

Paweł Adamowicz
prezydent Miasta Gdańska