Obligatoryjne wstrzymanie użytkowania instalacji w drodze decyzji podjętej przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska nie jest związane tylko z naruszeniem przepisów dotyczących uzyskiwania i wykonywania pozwoleń zintegrowanych, o czym była mowa poprzednio.

Będący podstawą do podejmowania takich decyzji art. 365 P.o.ś. przewiduje w ust. 2 również inne przypadki, w razie stwierdzenia których inspektor także musi wydać decyzję wstrzymującą. Przypadki te dotyczą już nie tylko instalacji, ale także obiektów budowlanych lub ich zespołów zaliczanych do tzw. przedsięwzięć kwalifikowanych, czyli przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających obligatoryjnego sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (czyli tych, o których wspomina art. 51 ust. 1 P.o.ś. – zob. § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko – DzU 2002 r. 179.1490). Decyzja wstrzymująca dotyczyć będzie oddania do użytku albo użytkowania nowo wybudowanych bądź zmodernizowanych obiektów lub instalacji tego typu.
Wstrzymanie oddania do użytku wskazanego obiektu bądź instalacji powinno nastąpić w sytuacji, gdy inspektor stwierdzi, iż oddawany do użytku obiekt lub instalacja nie spełnia wymagań określonych w art. 76 P.o....