Wszyscy płacimy za smog
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru miesięcznika ?Energia i Recykling?. W tym numerze dużo piszemy o smogu. Znowu. Piszemy, bo to ciągle jeden z największych problemów ekologicznych w Polsce, szczególnie odczuwalny jesienią i zimą.
Zapewne już pod koniec października, najpóźniej na początku listopada, w całej Polsce rozlegną się ?alarmy smogowe?, ogłaszające przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza. Nie trzeba specjalnych ?smogowych? aplikacji w telefonie, nie trzeba wchodzić na strony internetowe inspektoratów ochrony środowiska, żeby wiedzieć, że powietrze jest toksyczne. Wystarczy je? powąchać.
Przedsmak tego, co będzie działo się w Polsce zimą, już mieliśmy ? jeszcze we wrześniu i na początku października. Wystarczyło, że temperatura spadła w okolice 10 kresek, by rozpoczęło się ?przepalanie? w piecach. Tu i tam z kominów domów jednorodzinnych zaczęły się snuć jasne i ciemne dymy. W wielu miejscach czuć było nieprzyjemny, gryzący zapach, z pewnością niebędący zapachem palonego węgla czy drewna. Tak śmierdzi dym powstający w czasie spalania tworzyw sztucznych, gumy, mebli z politurą, resztek farb. To znak, że ktoś w okolicy zgromadził latem ?kaloryczny wsad do pieca? i chce się go jak najszybciej pozbyć, bo śmieci w domu ciągle przybywa.
W ostatnich miesiącach sporo się zmieniło w kwestii smogu. W wielu województwach przyjęto uchwały antysmogowe, jest ustawa o paliwach stałych, czekamy na rozporządzenie o normach jakości paliw traf...