Wszystkie drogi wiodą do Białowieży
„Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową” – pod takim hasłem odbyła się w dniach 23-25 lutego tegoroczna IX Regionalna Konferencja Wodociągowa w zaśnieżonej, urokliwiej Białowieży. Partnerzy Konferencji – KanRo, AVK Armadan, Rurgaz, Per Aarsleff Polska, Fusion Polska zaprosili aż 170 gości, by w zaciszu przytulnego hotelu „Żubrówka” celebrować tę naukowo-techniczną konferencję. Patronat nad wydarzeniem objęła Politechnika Białostocka oraz Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie, Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, Dolnośląskie Forum Wodociągowe, Wodociągi Białostockie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, a także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. Natomiast patronat medialny sprawowały czasopisma „Wodociągi-Kanalizacja” oraz „Przegląd Komunalny”.
Konferencję czas zacząć
Przybyłych gości powitali prof. dr hab. Lech Dzienis, prorektor Politechniki Białostockiej, Andrzej Michalski, prezes Stowarzyszenia „Wodociągi Podlaskie” oraz Wiesław Pancer, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego z siedzibą w Olsztynie. Pierwszy dzień konferencji obfitował w wystąpienia zarówno przedstawicieli świata nauki, jak i producentów prezentujących nowatorskie rozwiązania. Referat na temat znaczenia planowania przestrzennego dla racjonalnego planowania gospodarki ściekami, który publikujemy w niniejszym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, wygłosił prof. Ziemowit Suligowski. Zainteresowanie wzbudziła prezentacja Tomasza Janke z firmy Kanro, który przedstawił najnowsze konstrukcje pojazdów komunalnych z odzyskiem wody. Nie sposób wymienić wszystkich prelegentów, a trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali ciekawy program merytoryczny i zaprosili znamienitych wykładowców. Po pracowitym, obfitującym w interesujące prelekcje dniu, zgromadzeni goście chętnie przenieśli się z sali wykładowej na salę bankietową.
Deszcz nagród
Podczas integracyjnej kolacji w stylu cygańskim, uświetnionej występem samego Don Vasyla, miało miejsce uroczyste wręczenie ważnych dla branży nagród. ŻUBRA TECHNOLOGII 2010 otrzymały PWiK w Piszu, ZWiK w Pabianicach oraz Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu. Zaszczytny tytuł Managera Roku Firm Komunalnych 2010 przypadł w udziale prezesowi PGK w Płońsku, Dariuszowi Matuszewskiemu. Minutą ciszy uczczono Annę Kriger (Forum Zachodniopomorskie), którą pośmiertnie uhonorowano za Zasługi na rzecz Stowarzyszeń Wodociągowych. Tę samą nagrodę odebrała Ewa Jaroszewska z Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego z Olsztyna. Kolejnym wyróżnieniem była nagroda WODOSKARA dla Stefana Piszczatowskiego, prezesa Zambrowskiego Ciepłownictwa i Wodociągów, który odebrał ją za „zasługi na rzecz środowiska komunalnego”. W końcu wręczono również nagrodę specjalną – HONOROWEGO WODOSKARA ROKU – dla dr. inż. Marka Brzozowskiego, szefa sprzedaży AVK Armadan, który odebrał ją za „całokształt działalności na rzecz integracji środowiska komunalnego”.
Licznie zgromadzeni nagrodzili laureatów gromkimi brawami, które zakończyły oficjalną część bankietu.
Dla ciała i ducha
Następnego dnia organizatorzy przygotowali nie lada niespodziankę. Ciepło ubrana rzesza chętnych wyruszyła na wycieczkę po Puszczy Białowieskiej, którą podziwiano z kolejki wąskotorowej. Dowiozła ona zwiedzających na miejsce leśnej uczty, a jej atrakcją było wielkie ognisko i pieczeń z dzika. Po takim posiłku uczestnicy z przyjemnością wrócili na salę wykładową, by kontynuować poszerzanie wiedzy z zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Z zainteresowaniem przyjęto m.in. wystąpienie reprezentantów PWiK Legionowo, którzy przedstawili temat budowy i modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej w Legionowie. Ogromną część tej sesji przeznaczono na zgłębianie zmian, jakie nastąpiły w przepisach prawnych w 2011, a które dotyczą sektora wod-kan. Szczególnie skupiono się na podatku VAT, a głos w tej sprawie zabrał mec. Mirosław Krzyszczak, reprezentant Kancelarii Prawnej Bojar&Krzyszczak. Zgromadzeni chętnie brali udział w panelu dyskusyjnym tej części spotkania.
Pełen wrażeń dzień zakończyła kolejna niespodzianka – występ Tadeusza Drozdy, który rozgrzał i rozbawił publiczność.
Uczestnicy białowieskiej konferencji deklarowali swą obecność podczas jej kolejnej edycji, a wyjeżdżając, podśpiewywali pieśń przewodnią spotkania – „wszystkie drogi wiodą dziś do Białowieży…”.