Chrom jest pierwiastkiem niezwykle ważnym i często stosowanym. Niestety jego związki znajdujące się w odpadach i ściekach z przemysłu bywają niebezpieczne dla zdrowia. W obliczu drogich i mało skutecznych tradycyjnych metod jego usuwania naukowcy wciąż poszukują alternatywnych rozwiązań.

W 2000 r. na ekrany kin wszedł, oparty na faktach, film pt. „Erin Brockovich”. Jego bohaterka (grana przez Julię Roberts), cudem zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokata. Wertując akta, odkrywa, że potężny koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w prowincjonalnym miasteczku, którego mieszkańcy od dawna zapadają na najrozmaitsze choroby. Udaje się jej zebrać dokumentację potwierdzającą, że Pacific Gas and Electric Company’s Compressor Station przez dziesiątki lat truło chromem mieszkańców Hinkley. Oczywiście odpowiednie metody oczyszczania wody i ścieków pozwoliłyby uniknąć tragedii, ale takie działania wymagają wdrożenia skomplikowanych procesów, opracowania nowych technologii itp.

Czym jest chrom?

Nazwa tego pierwiastka pochodzi od greckiego słowa chroma, które oznacza barwę i jest związana z tworzeniem przez niego różnych, intensywnie zabarwionych związków. Na różnych stopniach utlenienia chrom tworzy liczne związki o różnych barwach, np. rubin to kryształ korundu z niewielką domieszką atomów chromu (III); tlenek chromu (III...