Wszystko jest z wody?
W Gliwicach Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podejmuje działania z zakresu poprawy jakości wód w regionie. Jako cel wyznaczono osiągnięcie najwyższego możliwego standardu dostarczania mieszkańcom wody pitnej, jak również maksymalnego stopnia oczyszczania ścieków komunalnych. W 2001 r. do użytku została oddana nowoczesna oczyszczalnia ścieków, a w tym samym roku rozpoczęto również realizację dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach”, który umożliwił 97% mieszkańców Gliwic podłączanie się do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Projekt ten został zakończony w 2010 r., jednak PWiK kontynuuje swoje działania przez realizację kolejnej dofinansowanej ze środków Funduszu Spójności inwestycji pod nazwą „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap”. Tym razem budowana jest sieć kanalizacyjna w rejonie ulicy Dolna Wieś, a także zmodernizowane zostaną Centralna Oczyszczalnia Ścieków (COŚ) i Stacja Uzdatniania Wody (SUW) w Łabędach.
O ile celowość budowy sieci wod-kan nie powinna budzić niczyich wątpliwości, to można zadać sobie pytanie – po co modernizować COŚ, a więc obiekt nowoczesny i wybudowany stosunkowo niedawno? Czym powodowana jest potrzeba przebudowy Stacji Uzdatniania Wody, jeśli w Gliwicach woda dostarczana mieszkańcom już jest bardzo wysokiej jakości? Mimo wszystko realizacja obydwu przedsięwzięć jest całkowicie uzasadniona.
Ekologia pobudza odpowiedzialność
Skład ścieków docierających do oczyszczalni uległ dużym przemianom w ciągu ostatnich 10 lat. Ponadto wskutek realizacji projektu „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” i podłączania się mieszkańców miasta do nowej sieci kanalizacyjnej, zwiększyła się także ilość ścieków. Aby Gliwice mogły spełnić niezwykle wysokie wymagania Unii Europejskiej w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, konieczna jest przebudowa COŚ.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku SUW w Łabędach. Woda w Gliwicach już w niczym nie ustępuje tej sprzedawanej w butelkach. Gliwiczanie piją wodę czerpaną bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych, średniozmineralizowaną (zawiera ona 5-10% związków mineralnych) i niedezynfekowaną. Niewiele miast w regionie może pochwalić się podobnej jakości wodą, której skład jest dodatkowo stale monitorowany przez posiadające Certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji laboratorium PWiK. Dodatkowo, jest ona najtańsza w regionie. Aby utrzymać ten wysoki standard, wymagana jest modernizacja, wybudowanego na początku XX w., obiektu SUW. Zastosowanie nowoczesnej technologii w procesie uzdatniania, na długie lata zapewni gliwiczanom dostawy wody najwyższej jakości.
Od lat gospodarka wodno-ściekowa w mieście ulega systematycznej poprawie i na szczęście dla mieszkańców nic nie wskazuje na to, żeby PWiK miało zmienić swoją filozofię działania, którą można podsumować słowami brazylijskiego pisarza Paula Coelho: „Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda”.
Dodatkowe wsparcie
Kolejna świetna wiadomość dla Gliwic nadeszła 6 lutego 2013 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wsparło dodatkowymi środkami najskuteczniejszych w działaniu beneficjentów Funduszu Spójności. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie projektu „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap” i skanalizowanie Ostropy oraz Bojkowa. Mieszkańcy tych dzielnic na budowę kanalizacji czekają od dawna. Koszt przedsięwzięcia, które zakłada budowę nieco ponad 60 km kanalizacji sanitarnej, wynosi ok. 117 mln zł, a to zbyt wiele, żeby spółka mogła zrealizować zadanie wyłącznie ze środków własnych. Szczęśliwie po raz kolejny PWiK udało się pozyskać znaczne dofinansowanie (w wysokości ok. 45 mln zł).
– Jestem dobrej myśli. Warto dodać, że projekt pozwoli zamknąć kwestię porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gliwic – mówi Henryk Błażusiak, prezes PWiK Gliwice. – Wraz z przyłączeniem dwóch ostatnich dzielnic miasto zostanie skanalizowane w całości.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
ul. Rybnicka 47
44-100 Gliwice
www.pwik.gliwice.pl