Współczesna gospodarka ogólnoświatowa wywiera coraz silniejszy wpływ na działalność przedsiębiorstw w poszczególnych państwach. Polskie firmy stają obecnie przed ogromną szansą – ich oferta może stać się konkurencyjna i zgodna ze standardami jakości przyjętymi w Europie i państwach pozaeuropejskich.

Reguły globalizacji, prawidła handlowe wolnego rynku oraz nowoczesne zasady prowadzenia działalności gospodarczej dotyczą również branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
Istotną cechą przedsiębiorstw wod-kan jest przestrzenne rozmieszczenie urządzeń przez nie eksploatowanych oraz obsługiwanych klientów. Informacje o usytuowaniu elementów układów wodociągowo-kanalizacyjnych na planie jednostek osadniczych są wykorzystywane do identyfikacji urządzeń, oceny ich stanu oraz standardów charakteryzujących poziom świadczonych usług. Stąd ważnym elementem budowy zintegrowanego systemu zarządzania powinno być środowisko mapy numerycznej, która nie tylko jest przydatna dla identyfikacji eksploatowanych układów, ale także integruje działania poszczególnych zespołów przedsiębiorstwa.

Dwojakie podejście
Prawidłowo poprowadzona informatyczna obsługa przedsiębiorstwa sieciowego wymaga dwojakiego podejścia do budowy kompletnego rozwiązania informatycznego.
Z jednej strony wprowadza się do eksploatacji klasyczny system zintegrowany, obejmujący swoim zakresem najważniejsze obszary przedsiębiorstwa, które powinny być obsługiwane w sposób zautomatyzowany...