Wybory i odpady
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się 22 czerwca w Kartuzach, rozmawiano m.in. na temat porozumień wyborczych oraz zmian w gospodarce odpadami.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, o którą wnioskował m.in. Związek.
Dokumentowanie wydatków wyborczych
W wyniku wprowadzonych zmian obsługa wyborów zostanie jednoznacznie określona jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej (ważne m.in. z punktu widzenia zasad finansowania). Zawarcie porozumienia będzie fakultatywne. W projekcie porozumienia m.in. zrezygnowano z zapisu o ?kompleksowej? obsłudze oraz z pięcioletniego okresu ich obowiązywania (zastąpionego porozumieniem bezterminowym).
Samorządowcy z miast zgłaszali problemy związane z udostępnieniem pomieszczeń oraz zapewnieniem sprzętu i transportu, przygotowaniem dokumentów i brakiem szczegółów dotyczących finansowania. Członkowie Zarządu ZMP zwrócili uwagę, że zawarcie porozumienia nie jest obligatoryjne, powinno być do negocjacji, ale na razie należy wstrzymać się z ich zawieraniem co najmniej do czasu uchwalenia zmian w Kodeksie wyborczym. Uzgodniono, że kwestie techniczne można doprecyzować właśnie w tym porozumieniu.
Z kolei wydatki finansowe, ze względu na to, że podlegają regułom wynikającym z przepisów dotyczących dotacji na zadania zlecone, należy dokładnie dokumentować na wypadek konieczności dochodzenia roszczeń (więcej w komunikacie na s...