Trwałość systemów rurowych stanowi miarę zachowania funkcjonalności w określonych warunkach środowiskowych eksploatacji.
W analizach dotyczących przewidywanej trwałości rur z tworzyw termoplastycznych konieczne jest wzięcie pod uwagę szeregu istotnych aspektów, takich jak właściwości fizykomechaniczne materiału, z którego wykonano rury, odporność materiału rur na czynniki środowiskowe – mechaniczne, chemiczne, fizyczne i biologiczne, rodzaj i zachowanie się gruntów oraz stabilność właściwości mechanicznych rur i utrzymywanie parametrów eksploatacyjnych.
Mówiąc o trwałości rur i wykonanych z nich instalacjach oraz sieciach, nie sposób pominąć jakości wykonania, ich montażu oraz monitorowania sieci w trakcie eksploatacji. Rosnące zużycie rur z tworzyw syntetycznych oraz zastępowanie rur wykonanych ze stali, kamionki i żeliwa w sieciach i instalacjach wynika z ich trwałości, łatwości montażu jak również walorów eksploatacyjnych.
Przewiduje się, że wzrost globalnego zapotrzebowania na rury z tworzyw sztucznych wyniesie 4,6% w skali roku, osiągając wartość 18,1 mln ton w 2012 r.1.
Podatność na przetwórstwo oraz właściwości fizykomechaniczne materiałów polimerowych pozostają w ścisłym związku z ich ciężarem cząsteczkowym oraz budową chemiczną makrocząsteczki. W produkcji rur wytwarzanych z materiałów synt...