W swojej działalności na rzecz wdrażania zasad zrównoważonej polityki energetycznej KAPE nie zapomina o jej wymiarze regionalnym. W osiągnięciu tego celu pomagają projekty unijne i krajowe, skierowane do jednostek samorządowych. Ważne jest też upowszechnianie wiedzy na temat możliwości korzystania ze środków unijnych.

Pieniądze z UE można przeznaczyć np. na tzw. projekty miękkie w ramach programu „Inteligentna Energia – Program dla Europy”. Można też sięgnąć do nowych instrumentów finansowych oferowanych przez Wspólnotę, wspomagających wzrost liczby projektów inwestycyjnych wykorzystujących efektywne energetycznie technologie i alternatywne źródła energii.
 
ELENA
Prowadzony przez KAPE Krajowy Punkt Kontaktowy promuje uruchomiony pod koniec 2009 r. przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny w ramach programu IEE instrument finansujący o nazwie ELENA (European Local Energy Assistance), dysponujący funduszem 15 mln euro. Środki te przeznaczone są na pomoc techniczną na etapie przygotowawczym projektów w zakresie efektywności energetycznej i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, realizowanych przez władze lokalne lub regionalne.
Wsparcie techniczne do 90% tzw. kosztów kwalifikowanych może zostać przyznane na rozwój projektów inwestycyjnych w następujących obszarach: budynki prywatne i publiczne, w tym mieszkania socjalne, a także oświetlenie uliczne i światła ruchu drogowego (modernizacja budynków, sieci ciepłowniczych, integracja OZE itp.), transport miejski (wymiana floty, inwestycje ułatwiające wprowadzenie samochodów elektrycznych, nowe rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej usprawniające logistykę w obszarach miejskich itp.), oraz infrastruktura lokalna, w tym inteligentne sieci oraz infrastruktura teleinformatyczna, wspierająca efektywność energetyczną, instalacje miejskie, transportowe centra intermodalne oraz infrastruktura tankowania pojazdów napędzanych alternatywnymi paliwami.
ELENA wspiera duże projekty inwestycyjne o wartości co najmniej 50 mln euro. Mniejsze projekty mogą uzyskać wsparcie po zintegrowaniu ich z większymi.
Więcej informacji na temat inicjatywy ELENA można znaleźć na stronie: www.eib.org/elena, a w polskiej wersji językowej także na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programu „Inteligentna Energia – Program dla Europy” www.cip.gov.pl.
 
„Come2CoM”
W tym roku wiosną KAPE rozpocznie realizację unijnego projektu o nazwie „Come2CoM – wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji miast i gmin w zakresie wdrażania zrównoważonej polityki energetycznej w celu realizacji założeń Porozumienia Burmistrzów”. Porozumienie Burmistrzów (Covenant of Mayors) to inicjatywa Komisji Europejskiej, mobilizująca władze lokalne do podejmowania intensywnych działań na rzecz realizacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego.
Celem działań projektu w Polsce będzie przede wszystkim zwiększenie liczby polskich miast i gmin uczestniczących w Porozumieniu Burmistrzów oraz udzielanie pomocy władzom lokalnym w tworzeniu planów zrównoważonego zużycia energii. Przewiduje się cykl seminariów, a także bezpośrednich spotkań i konsultacji, z zainteresowanymi miastami i gminami. Do teraz zgłosiło się ok. 100 miast i gmin, zamierzających uczestniczyć w projekcie.
Europejskie Porozumienie Burmistrzów zostało podpisane w lutym 2009 r. przez ponad 350 miast z całej Europy. Polskę reprezentowały cztery miasta: Warszawa, Bielsko-Biała, Niepołomice i Łubianka.
 
CONCERTO PLUS 
KAPE, uczestnicząc od 2006 r. w projekcie CONCERTO PLUS, zobowiązała się wraz z pozostałymi jego partnerami do przygotowania rekomendacji w zakresie efektywnej polityki i regulacji oraz oceny skutków prowadzonych działań w ramach programu CONCERTO, który jest elementem realizowanego przez Komisji Europejską Ramowego Programu na rzecz Badań i Rozwoju Technicznego. W 18 projektach programów CONCERTO I i CONCERTO II bierze udział 46 gmin (polskie miasta: Słubice, Wrocław i Koszalin mają status obserwatora), z których każda stara się zwiększyć udział energii wytworzonej z odnawialnych źródłach energii w swoim bilansie energetycznym. Wszystkie projekty koncentrują się przede wszystkim na zademonstrowaniu środowiskowych, ekonomicznych i społecznych korzyści wykorzystania odnawialnych źródeł energii razem z efektywnymi energetycznie technologiami oraz na zastosowaniu na poziomie lokalnym systemów zrównoważonego zarządzania energią. Inicjatywa CONCERTO pozwala na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami pomiędzy społecznościami CONCERTO, jak również z innymi miastami, które postanowiły wprowadzić podobne strategie.
 
QualiCert
W połowie 2009 r. ruszył w KAPE projekt QualiCert – „Ujednolicenie metod akredytacji i certyfikacji instalatorów małych systemów OZE”. Podstawowym celem projektu jest przygotowanie i wprowadzenie systemów certyfikacji dla instalatorów małych instalacji OZE zgodnie z artykułem 14 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, który do 31 grudnia 2012 r. obliguje państwa członkowskie do przygotowania systemu certyfikacji lub równoważnych systemów kwalifikowania. Montowanie instalacji OZE w budownictwie wymagać będzie wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów, którzy zapewnią możliwość instalacji systemów oraz sprawne ich funkcjonowanie zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Projekt QualiCert jest zgodny z oczekiwaniami UE, ułatwia wdrożenie kompleksowego systemu certyfikacji instalatorów, gwarantującego satysfakcję klientów za sprawą wysokiej jakości instalacji, co w efekcie będzie dalszym bodźcem do rozwoju tego rynku.
Warto przypomnieć czytelnikom „Czystej Energii”, że jesienią tego roku, dokładniej w październiku, rozpoczyna się IV edycja organizowanego przez KAPE „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”. Podobnie jak w poprzednich latach laureaci zostaną wyłonieni i nagrodzeni na uroczystej gali w kwietniu 2011 r. Konkurs będzie oceniał uzyskaną w 2010 r. oszczędność energii w budynkach użyteczności publicznej znajdujących się na terenie gminy oraz rezultaty podjętych inicjatyw lokalnych, takich jak: energooszczędne oświetlenie uliczne lub modernizacja systemu ciepłowniczego. Szczegółowe informacje na temat IV edycji Konkursu ukażą się w połowie roku na stronie www.kape.gov.pl/konkurdlagmin.
 
 
Urszula Ajersz,
dyrektor ds. marketingu i sprzedaży,
KAPE,
kierownik Konkursu na Najbardziej Efektywną Energetycznie Gminę w Polsce