Optymalizacja wykorzystania biomasy w Polsce

Jeżeli Strategia rozwoju energetyki odnawialnej (OZE), przyjęta przez Sejm w 2000 r., ma być realizowana z powodzeniem, biomasa musi odgrywać w tym dominującą rolę, gdyż w realnej perspektywie stanowić ona będzie największy, ekonomicznie uzasadniony potencjał OZE w Polsce. Ponadto, oprócz zobowiązań międzynarodowych (Protokół z Kioto, cele Unii Europejskiej), rozwój sektora biomasy jest w Polsce wskazany także ze względu na jego znaczenie dla gospodarki kraju.


Rozwój sektora biomasy oznacza tworzenie miejsc pracy, zwłaszcza na obszarach wiejskich (plantacje energetyczne), co jest niezmiernie ważne w świetle malejącego popytu na produkcję rolną dla celów spożywczych, a także w przemyśle wytwarzającym urządzenia do energetycznego wykorzystania biomasy, co zwiększy m.in. popyt na stal. Będzie on też źródłem dodatkowych dochodów dla rolników, np. dzięki sprzedaży słomy i innych pozostałości rolniczych jako paliwa lub ich własnemu wykorzystaniu uniknie się lub zmniejszy koszty zakupu paliwa.
W świetle istnienia olbrzymiego krajowego rynku na urządzenia do wykorzystania biomasy dla celów grzewczych nastąpi wzrost (już obserwowany) rodzimej produkcji tych urządzeń, a także wzrost konkurencyjności rodzimych firm na rynkach zagranicznych, w którym to zakresie Polska ma realną szansę znalezienia się w czołówce światowej. I wreszcie rozwój sektora biopaliw pozwoli też na wyeliminowanie części importu gazu i rop...