„Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2011”
Wystartowała tegoroczna edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego, organizowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami: Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uczestnicy rywalizować będą w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i rewitalizacja. Przedmiotem konkursu są projekty dotyczące m.in. rewitalizacji obiektów zabytkowych i poprzemysłowych, budowy i rewitalizacji budynków użyteczności publicznej oraz zagospodarowania centrów miast, parków, skwerów, rynków itp., tworzących atrakcyjne przestrzenie publiczne. Do konkursu można zgłaszać propozycje z terenu woj. śląskiego, które zostały zrealizowane w 2010 r. Projekty oceniane będą przez specjalnie powołane jury, które podczas posiedzenia objazdowego zapozna się z poszczególnymi realizacjami i wybierze z nich te najlepsze. Oceny dokonają także internauci w głosowaniu internetowym, organizowanym na stronie województwa. Zgłoszenia można składać do 31 maja 2011 r. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 45 tys. zł.
 
Konferencja w Dessau
W niemieckim Dessau od 26 do 28 maja br. odbędzie się konferencja, dotycząca zastosowań informatyki w architekturze krajobrazu. Wydarzenie od lat skupia naukowców z całego świata, zainteresowanych kwestią rozwiązań informatycznych w projektowaniu. Przyjeżdżają na nią ludzie, mający istotny wkład w tę dziedzinę. Są wśród nich takie postaci jak Karl Steinitz – przez wielu uważany za twórcę GIS, Ian Bishop – wprowadzający gramatyki formalne do modelowania obiektów natury czy wybitny algorytmik modeli logicznych – Michael Flaxman. Uczestnicy będą dyskutować na temat procesów nauczania i uczenia się przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. W tym roku konferencja zostanie połączona w jedno wydarzenie z letnią szkołą LE:NOTRE, w ramach której omawiane będą zagadnienia z kręgu dydaktyki na kierunku architektura krajobrazu w Europie i nie tylko.
 
Land art w Toruniu
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia oraz firmy Rekopol Organizacja Odzysku organizuje festiwal „Artyści dla Ziemi – Land Art Festiwal”. Impreza odbędzie się w dniach 21-22 br. w parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Jest to pierwsza edycja niezwykłego wydarzenia artystycznego, łączącego sztukę i przyrodę. Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na ekologiczne podejście do życia oraz poszanowanie natury i bioróżnorodności. Do 20 kwietnia br. trwały eliminacje, w ramach których artyści mogli zgłaszać projekty swoich instalacji. Podczas imprezy zaprezentowanych zostanie siedem z nich. Koszty realizacji pokryje organizator (do 2 tys. zł za instalację). Dla laureatów eliminacji przygotowano również inspirujące warsztaty na temat bioróżnorodności oraz sztuki land artu.
 
Zielona konferencja w Gdyni
„Zieleń w mieście przyjazna mieszkańcom” to hasło, pod jakim odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa – kolejne z cyklu spotkań związanych z przestrzenią miejską. Organizatorem wydarzenia jest firma Abrys przy współpracy z miastem Gdynia, w którym od 19 do 20 maja br. gościć będą uczestnicy. Poruszane tematy dotyczyć mają m.in. form przestrzennych zieleni w koncepcjach urbanistycznych miast oraz bezpieczeństwa na terenach zieleni. W programie przewidziano także wyjazd terenowy, podczas którego goście odwiedzą gdyńskie tereny zieleni. Wśród uczestników rozlosowana zostanie wycieczka „Parki i ogrody Francji”, ufundowana przez biuro podróży Frater. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Związek Miast Polskich oraz prezydent Gdyni.