Mała i bezpieczna
Miesięcznik „Architektura-murator” ogłosił XIII edycję Konkursu Studenckiego, który tym razem odbędzie się pod hasłem „Bezpieczniej w mieście”. Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest przeznaczony dla studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) oraz architektury wnętrz państwowych i prywatnych szkół architektonicznych oraz artystycznych. Organizator chce zachęcić uczestników do odpowiedzi na pytanie – w jakim stopniu mała architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta? Zadanie konkursowe polega na zdefiniowaniu niebezpieczeństwa, czyli na znalezieniu konkretnego miejsca i zjawiska, które zdaniem uczestnika stanowi zagrożenie. Następnie należy znaleźć architektoniczne rozwiązanie problemu, polegające na zaprojektowaniu elementów małej architektury, służących podniesieniu bezpieczeństwa w sposób trwały lub czasowy. Jury oceniać będzie trafność odpowiedzi, oryginalność pomysłów oraz techniczne możliwości realizacji projektu. Autor ma obowiązek przedstawienia wizualizacji rozwiązania w konkretnym, istniejącym w rzeczywistości terenie. Przewidziano nagrodę główną – 7500 zł – oraz trzy wyróżnienia po 1500 zł. Prace można zgłaszać do 4 kwietnia br.

 
GARDENIA tuż, tuż
Organizowane po raz szósty Targi GARDENIA odbędą się w dniach 24-26 lutego br. Jak co roku miłośnicy zieleni i ogrodów zyskają możliwość wymiany doświadczeń, przeprowadzenia rozmów handlowych oraz zapoznania się z nowościami z branży ogrodniczej. Wśród wystawców znajdą się zarówno szkółkarze z całej Polski, osoby odpowiedzialne za publiczne tereny zieleni, architekci krajobrazu, jak i właściciele oraz pracownicy centrów handlowych. Targi GARDENIA to także okazja do obejrzenia nowości i poznania trendów związanych z rozpoczynającym się sezonem ogrodniczym.
Tradycyjnie podczas pierwszego dnia targów odbędzie się także kolejna (już szósta) edycja seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”, którego organizatorem jest redakcja „Zieleni Miejskiej” we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie promocja miast za pomocą zieleni. W polskich miastach widać coraz większe zainteresowanie kwestią marketingu. Zaproszeni prelegenci, a wśród nich naukowcy i praktycy, będą przekonywać, że miasto można wypromować w innowacyjny sposób przy wykorzystaniu zieleni. Swoją tezę będą udowadniać przy pomocy przykładów z kraju i zagranicy. Seminarium poprowadzi prof. Piotr Urbański, dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas seminarium nastąpi również rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie „Inspiracje w przestrzeni”, który w tym roku dotyczy placów zabaw. Przyznane zostaną nagrody w dwóch kategoriach: realizacja i koncepcja.
Wstęp na seminarium jest bezpłatny. Ponadto goście mogą uczestniczyć w warsztatach dla projektantów ogrodów oraz architektów krajobrazu, zobaczyć ogrody pokazowe Garte i Gardenii oraz pokazy florystyczne, a także obserwować zmagania w konkursie dla kwiaciarń oraz w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski.
Podczas GARDENII rozstrzygnięta zostanie również czwarta edycja konkursu na najlepszy projekt zagospodarowania zieleni w przestrzeni publicznej pt. „Zieleń w mieście”, zorganizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Konkurs skierowany jest do architektów krajobrazu, projektantów zieleni oraz studentów uczelni kształcących w tym kierunku. Jego celem jest propagowanie wysokich standardów przy projektowaniu publicznych terenów zieleni oraz upowszechnienie nowoczesnych technologii i najlepszych rozwiązań związanych z funkcją współistnienia zieleni w dużych aglomeracji miejskich. Celem tegorocznej edycji jest wyłonienie najlepszego projektu na zagospodarowanie skweru przy ulicach: Strzeszyńskiej i Druskienickiej na os. Podolany w Poznaniu. Prace można nadsyłać do 10 lutego br.