„Ogrody przyszłości pod znakiem radosnej bioróżnorodności”
Pod tym hasłem odbędzie się przyszłoroczna 20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogrodów w Chaumont-sur-Loire. Już teraz organizatorzy zapraszają architektów krajobrazu do składania aplikacji. Wśród dwudziestu pokazowych ogrodów, które co roku są prezentowane na powierzchni ponad 210 m2,jak do tej pory nie przedstawiali swoich prac polscy architekci krajobrazu. Właśnie z uwagi na ten fakt organizatorzy zapraszają do udziału polskich twórców ogrodowych założeń. Zapewniają, że będzie to okazja do tego, aby poprzez ogrody wykonane w zgodzie z ze zrównoważonym rozwojem, ale i z przymrużeniem oka, odkryć na nowo uroki architektury krajobrazu, jej bogactwo i zmiany, które zachodzą wokół nas. Ogrody mają na celu odnalezienie równowagi pomiędzy działaniami człowieka a naturą, której jesteśmy częścią. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach równowaga ta wydaje się być bardzo zachwiana. Aplikacje mogą przesyłać architekci krajobrazu, którzy ukończyli kierunki studiów związane z architekturą bądź inne szkoły o tym profilu. Udział w festiwalu mogą brać również członkowie Francuskiej Federacji Krajobrazu, Europejskiej Fundacji Architektury Krajobrazu (EFLA) oraz innych organizacji związanych z architekturą krajobrazu spoza Europy. Ponadto swoje projekty mogą składać również drużyny złożone z ekspertów w dziedzinie: architektury, designu, sztuki itp., a także studenci tych kierunków, którzy potrafią przedstawić swój punkt widzenia krajobrazu. W ramach festiwalu projekty ogrodów można zgłaszać do 18 październik br. do godziny piątej po południu. W przypadku szkół i studentów prace przyjmowane są do 15 listopada br. również do godziny piątej po południu. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: [email protected] lub pod numerem telefonu: 0033 (0)254209922.
 
Festiwal Ponte de Lima
Również Międzynarodowy Festiwal w Ponte de Lima w Portugali w br. odbywać się będzie pod znakiem bioróżnorodności, która szybko staje się ważnym elementem architektury krajobrazu. Ten międzynarodowy festiwal co roku gromadzi coraz więcej zwiedzającym. W 2009 r. zaprezentowane ogrody obejrzało 113 tys. osób. Także w tym roku organizatorzy liczą na liczne przybycie gości, którzy przyczyniają się do podnoszenia poziomu festiwalu. Podczas tegorocznej wystawy, która trwa od wiosny do jesieni i odbywa się pod hasłem: „chaos w ogrodzie”, zaprezentowano 11 różnych projektów, które zostały wybrane z pośród 77 propozycji nadesłanych z 15 różnych krajów, w tym m.in. z Niemiec, Australii, Austrii, Czech, Rosji, Serbii czy USA. Już teraz wiadomo, że przyszłoroczna tematyka dotyczyć będzie lasu w ogrodzie. Aplikacje można przesyłać do 31 października br. na adres: [email protected].
 
Zieleń dla Wszystkich
Druga edycja Wystawy Regionu Południowego Związku Szkółkarzy Polskich „Zieleń dla Wszystkich” odbędzie się w dniach od 8 do 9 października br. w Zaborzu k. Oświęcimia, na terenie firmy Plantpol. W ramach wystawy szkółkarze oraz wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentacje roślin ozdobnych, sprzętu ogrodniczego oraz większości materiałów, które są niezbędne do produkcji roślin w szkółkach. Jak zapewniają organizatorzy, wystawa ma być platformą dialogu dla ekspertów z branży ogrodniczej, którzy podczas tego dwudniowego spotkania będą mogli nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami, ale i nawiązać szereg przydatnych kontaktów branżowych.