„Ogrody przyszłości pod znakiem radosnej bioróżnorodności”
Pod tym hasłem odbędzie się przyszłoroczna 20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogrodów w Chaumont-sur-Loire. Już teraz organizatorzy zapraszają architektów krajobrazu do składania aplikacji. Wśród dwudziestu pokazowych ogrodów, które co roku są prezentowane na powierzchni ponad 210 m
2,jak do tej pory nie przedstawiali swoich prac polscy architekci krajobrazu. Właśnie z uwagi na ten fakt organizatorzy zapraszają do udziału polskich twórców ogrodowych założeń. Zapewniają, że będzie to okazja do tego, aby poprzez ogrody wykonane w zgodzie z ze zrównoważonym rozwojem, ale i z przymrużeniem oka, odkryć na nowo uroki architektury krajobrazu, jej bogactwo i zmiany, które zachodzą wokół nas. Ogrody mają na celu odnalezienie równowagi pomiędzy działaniami człowieka a naturą, której jesteśmy częścią. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach równowaga ta wydaje się być bardzo zachwiana. Aplikacje mogą przesyłać architekci krajobrazu, którzy ukończyli kierunki studiów związane z architekturą bądź inne szkoły o tym profilu. Udział w festiwalu mogą brać również członkowie Francuskiej Federacji Krajobrazu, Europejskiej Fundacji Architektury Krajobrazu (EFLA) oraz innych organizacji związanych z architekturą krajobrazu spoza Europy. Ponadto swoje projekty mogą składać również drużyny złożone z ekspertów w dziedzinie: architektury, designu, sztuki itp., a także studenci tych kierunków, którzy potrafią przedstawić swój punkt widzenia krajobrazu. W ramach festiwalu projekty ogrodów można zgłaszać do 18 październik br. do godziny piątej po południu. W przypadku szkół i studentów prace przyjmowane są do 15 listopada br. również do godziny piątej po południu. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres:
[email protected] lub pod numerem telefonu: 0033 (0)254209922.
Festiwal Ponte de Lima
Również Międzynarodowy Festiwal w Ponte de Lima w Portugali w br. odbywać się będzie pod znakiem bioróżnorodności, która szybko staje się ważnym elementem architektury krajobrazu. Ten międzynarodowy festiwal co roku gromadzi coraz więcej zwiedzającym. W 2009 r. zaprezentowane ogrody obejrzało 113 tys. osób. Także w tym roku organizatorzy liczą na liczne przybycie gości, którzy przyczyniają się do podnoszenia poziomu festiwalu. Podczas tegorocznej wystawy, która trwa od wiosny do jesieni i odbywa się pod hasłem: „chaos w ogrodzie”, zaprezentowano 11 różnych projektów, które zostały wybrane z pośród 77 propozycji nadesłanych z 15 różnych krajów, w tym m.in. z Niemiec, Australii, Austrii, Czech, Rosji, Serbii czy USA. Już teraz wiadomo, że przyszłoroczna tematyka dotyczyć będzie lasu w ogrodzie. Aplikacje można przesyłać do 31 października br. na adres:
[email protected].
Zieleń dla Wszystkich
Druga edycja Wystawy Regionu Południowego Związku Szkółkarzy Polskich „Zieleń dla Wszystkich” odbędzie się w dniach od 8 do 9 października br. w Zaborzu k. Oświęcimia, na terenie firmy Plantpol. W ramach wystawy szkółkarze oraz wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentacje roślin ozdobnych, sprzętu ogrodniczego oraz większości materiałów, które są niezbędne do produkcji roślin w szkółkach. Jak zapewniają organizatorzy, wystawa ma być platformą dialogu dla ekspertów z branży ogrodniczej, którzy podczas tego dwudniowego spotkania będą mogli nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami, ale i nawiązać szereg przydatnych kontaktów branżowych.