?Obudź emocje!?

To hasło przewodnie 23. edycji międzynarodowych targów roślin i ogrodów ?Zieleń to życie?, które odbędą się w dniach 3-5 września w Warszawie.

Pierwsze dwa dni wystawy są zarezerwowane dla profesjonalistów ? architektów krajobrazu, tworzących ogrody, prowadzących placówki handlowe i usługowe, zarządzających zielenią publiczną. Zaplanowano dla nich szereg wydarzeń ? seminariów, konferencji, pokazów. Będą to m.in. Ogólnopolska Konferencja ZIELONE MIASTO poświęcona zieleni publicznej, warsztaty dla projektantów ,,Projektuj&Promuj?, seminarium ,,Centrum ogrodnicze ? zarządzaj aktywami? z brytyjską ekspertką Eve Tigwell w roli głównej.

Ostatni dzień ekspozycji zostanie otwarty dla pasjonatów zieleni. Będą konkursy, spotkania z interesującymi gośćmi, ciekawe prelekcje i wykłady, pokazy florystyczne, warsztaty oraz bezpłatne porady specjalistów. Gościem specjalnym wystawy będzie wówczas Martha Schwartz ? jedna z najbardziej wpływowych postaci w światowej architekturze krajobrazu, autorka szeregu prestiżowych realizacji na całym świecie, laureatka niezliczonej ilości nagród i właścicielka Martha Schwartz Partners z biurami w Nowym Jorku, Londynie i Szanghaju. Projektantka wystąpi w ramach Dnia Architekta Krajobrazu.

Na targach będzie można zobaczyć przede wszystkim najbogatszą w kraju i naszej części Europy ofertę producentów roślin. Swój udział potwierdziło blisko 150 szkółek i firm ogrodniczych z Polskich i zagranicy. Ponadto wystawcy pokażą technikę i technologie dla ogrodnictwa i tworzenia terenów zieleni, wyposażenie, materiały, akcesoria i dekoracje.

Warto zwrócić uwagę na Konkurs Roślin Nowości, w którym rokrocznie startuje ok. 40 nowych odmian. Ogłoszenie decyzji Jury już pierwszego dnia targów. W tegorocznym ogrodzie pokazowym będzie można podziwiać sześć przedogródków. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.zielentozycie.pl.

Drapieżna flora

Na świecie istnieje ok. 600 gatunków roślin mięsożernych. Podczas wystawy, która odbędzie się w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi w dniach 18-27 września, będzie można podziwiać ok. 100 z nich. W ich gronie te gatunki, które potrafią się przystosować do naszego klimatu, ale również rośliny sprowadzone z Ameryki Środkowej, gdzie panuje klimat tropikalny. ? To wyjątkowy zbiór. Stanowią fenomen w świecie roślin, ponieważ odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Są to drapieżniki przytwierdzone do podłoża, ale również pływające. Będzie można zobaczyć m.in.: rosiczkę, dzbanecznika, kapturnicę i muchołówkę ? zachęca Celina Kozubek, kierownik Palmiarni.