Marek Górski

W poprzednim wydaniu omówione zostały warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie emisyjne. Teraz kolej na omówienie przypadków, w których może nastąpić wygaśnięcie, cofnięcie oraz ograniczenie pozwolenia emisyjnego.

Wygaśniecie pozwolenia

Pod pojęciem „wygaśnięcia” należy rozumieć utratę mocy obowiązującej decyzji. Oznacza to, że nie może już ona wywołać żadnych skutków prawnych, przy czym te wcześniejsze pozostają w mocy. Instytucja „stwierdzenia wygaśnięcia” jest instrumentem kontroli wykonywania decyzji, którą sprawuje organ wydający. Zatem przepis praktycznie zobowiązuje organ do prowadzenia takiej kontroli i podejmowania odpowiednich działań w przypadku zaistnienia wskazanych okoliczności a w szczególności wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia.
Sytuacje, z którymi wiąże się wygaśnięcie pozwolenia, zostały wskazane w art. 193 P.o.ś. Następuje to w przypadku upływu czasu, na jaki zostało wydane pozwolenie, kiedy dojdzie do utraty przez prowadzącego tytułu prawnego do instalacji (z wyjątkiem przeniesienia uprawnień na jej nabywcę) a także wówczas, gdy z powodów innych, niż określone w pkt. 3, pozwolenie stało się bezprzedmiotowe. Pozwolenie wygasa również na wniosek prowadzącego instalację, jeżeli prowadzący instalację nie rozpoczął działalności objętej pozwoleniem w terminie dwóch lat od dnia, w którym stało się ono ostateczne lub nie prowadził dzia...