Wszyscy się zgodzimy z twierdzeniem, że ochrona środowiska jako obszar zagadnień jest nierozerwalnym elementem polityki gospodarczej i rozwojowej społeczeństw. Każda działalność człowieka oddziałuje na środowisko, ale też w coraz większym stopniu stan środowiska ma wpływ na jakość życia ludzi i poziom rozwoju kraju.

Trudno jest jednak określić ten poziom rozwoju w aspekcie środowiskowym według obecnie obowiązujących wskaźników. PKB to najbardziej znany w tej chwili i ustandaryzowany wskaźnik rozwoju gospodarczego. Najbardziej znany, ale czy w obecnych realiach wystarczający?

Czego pragnie Komisja?

Wskaźnik PKB został przyjęty jako ogólnoświatowy wskaźnik makroekonomiczny i ? choć jest uznawany także za ogólny wskaźnik rozwoju społecznego ? nie może, ze względu na swoją specyfikę, być uznany za wskaźnik wystarczający. PKB to, mówiąc w skrócie, wskaźnik określający tzw. spożycie prywatne wraz z poziomem inwestycji i konsumpcją zbiorową społeczeństw. Nie ma w nim, jak widać, parametrów środowiskowych, które mogłyby określać np. stan środowiska, w którym społeczeństwa funkcjonują.

Tytuł tego felietonu to też tytuł Komunikatu Komisji Europejskiej do Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego z 2009 r., który określa potrzebę skorygowania i uzupełnienia ocen postępu we współczesnym świecie. W innym dokumencie Komisji Europejskiej ? pt. ?Europejski plan naprawy gospodarczej? z 2008 r. ? czytamy m.in., ...