Postępowanie o zamówienia publiczne

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych przewiduje instytucję wykluczenia wykonawców z postępowania o zamówienie publiczne. Wykluczenie to następuje w przypadku spełniania chociaż jednej z przesłanek określonych w art. 24 ust. 1 i 2 wymienionego aktu prawnego.


Artykuł 24 ust. 1 pkt 1
Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się m.in. wykonawców, którzy w ciągu ostatnich trzech lat przed wszczęciem postępowania wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a szkoda ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania, chyba że niewykonanie lub wykonanie nienależyte jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Jest to przesłanka bardzo rygorystyczna. Wystarczy jeden przypadek wyrządzenia przez wykonawcę szkody, aby wspomniany przepis znalazł zastosowanie. Co więcej, mowa tu o szkodzie wyrządzonej jakiemukolwiek zamawiającemu, a nie tylko zamawiającemu prowadzącemu dane postępowanie.
Z „nienależytym wykonaniem zobowiązania” mamy do czynienia wówczas, gdy – pomimo jego wykonania – interes wierzyciela nie został zaspokojony w sposób wynikający z treści zobowiązania.
Natomiast termin „niewykonanie zamówienia” pokrywa się z pojęciem „niewykonanie zobowiązania” w rozumieniu art. 471 kodeksu cywilnego. Mamy z tym do czynienia w sytuacji, gdy świad...