Biomasa jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej w Polsce. Dotychczasowy rozwój sektora wskazuje na coraz szersze zainteresowanie wykorzystaniem biopaliw, szczególnie na terenach niezurbanizowanych. Pomimo to, do tej pory w wielu miejscach naszego kraju jest ona jeszcze często traktowana jako odpad a nie surowiec energetyczny.

Dotychczasowy, widoczny trend niezależnego rozwoju sektora energetycznego wykorzystania biomasy, dzięki zaletom związanym z rozwojem ekologicznym i gospodarczym na terenach wiejskich, zyskał uznanie w „Strategii Rozwoju Energetyki Odnawialnej", przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska i przyjętej przez Sejm RP 23 sierpnia 2001 roku. W dokumencie stwierdza się iż ...Największe nadzieje na wykorzystanie, jako odnawialne źródła energii są związane z biomasą. Ambitne plany realizacji strategii zakładają wdrożenie inwestycji energetycznego wykorzystania biopaliw stałych (kotłowni, ciepłowni, elektrociepłowni) o łącznej mocy 17000 MW w okresie 2000-2010, przy założeniu wzrostu udziału OZE w bilansie energii pierwotnej do 7,5%.

Zasoby biopaliw

Polskie rolnictwo produkuje rocznie ok. 25 mln ton słomy (głównie zbożowej i rzepakowej) oraz siana. Słoma ta jest częściowo wykorzystywana jako ściółka i pasza w hodowli zwierząt oraz do nawożenia pól. Wg danych statystycznych od 1990 r. sukcesywnie rosną nadwyżki słomy. ...