O stanie czystości powietrza decyduje wielkość i przestrzenny rozkład emisji ze wszystkich źródeł zanieczyszczeń, z uwzględnieniem przepływów transgranicznych i przemian fizykochemicznych zachodzących w atmosferze. Za podstawowe zanieczyszczenia atmosfery uznaje się dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i pyły. Głównymi zaś źródłami emisji tych zanieczyszczeń są: energetyka zawodowa i sektor komunalno-bytowy, transport, komunikacja i energetyka zawodowa oraz energetyka i technologie przemysłowe.

Tabela1. Instalacje działające.
Tabela2. Instalacje planowane.


Od kilku lat wielkość emisji z terenu kraju, jak i Wielkopolski wykazuje tendencję spadkową. Spadek ten jest wynikiem stosowania nowoczesnych urządzeń odpylających, wprowadzania nowych technologii oraz zmiany nośnika energii, likwidacji kotłowni lokalnych i podłączenia odbiorców do miejskiej sieci cieplnej oraz stałej kontroli systemu ciepłowniczego, pozwalającej na zmniejszenie strat ciepła.
W ostatnim dziesięcioleciu wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych OZE w świecie, również w Polsce. Polska posiada stosunkowo duży potencjał tych źródeł.
Wielkopolska należy do II klasy obszarów w Polsce, pod względem zasobów energii wiatrowej (>750 – 1000 kWhm-2rok-1 na wysokości 10 metró...