O ile teoretyczny potencjał hydroenergetyczny naszego kraju można ocenić stosunkowo precyzyjnie1 (wątpliwości można mieć tylko do przyjmowanych wartości przepływów w poszczególnych rzekach), to wyznaczenie tzw. potencjału technicznego (użytkowy potencjał hydroenergetyczny) budzi poważne wątpliwości.

Stan zasobów hydroenergetycznych Polski wynosi teoretycznie 25 tys. GWh/rok, w tym 12 tys. GWh/rok to zasoby nadające się do technicznego wykorzystania. Z tego ekonomicznie efektywne jest zagospodarowanie 8,5 tys. GWh/rok, ale tylko 2 tys. GWh/rok już zostało wykorzystane (rys. 1).


Rys. 1. Zasoby energii wodnej w Polsce2

Użytkowy potencjał hydroenergetyczny bazuje na rozpoznaniu stanu faktycznego zagospodarowania stopni wodnych i pracach studialnych różnych ośrodków badawczych i projektowych z okresu wczesnych lat 60. XX w.

Potencjał użytkowy
Potencjał techniczny zasobów hydroenergetycznych został oszacowany na początku lat 70. ubiegłego stulecia3. Jego wielkość ustalono w oparciu o:
• parametry techniczno-produkcyjne czynnych elektrowni wodnych z rozpatrzeniem możliwości wypełnienia (uzupełnienia) zabudowy kaskadowej danego cieku lub jego odcinka,
• informacje o wykonanych projektach elektrowni i kaskad elektrowni wodnych,
• założenia przyjęte w opracowaniach studialn...