W październiku 2002 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (DzU nr 183, poz. 1530). Wymagania te zastąpiły wcześniejsze normatywy, które w rozporządzeniu z 2000 r. ujęte były łącznie z warunkami, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze (DzU nr 82, poz. 937). Nowe rozporządzenie, zapowiadane w Prawie wodnym (DzU nr 115, poz. 1229), jest jednocześnie aktem prawnym zharmonizowanym z dyrektywą Rady EWG z 1975 r., dotyczącą jakości wody w kąpieliskach (76/160/EEC z późniejszymi zmianami).

Oprócz wymagań jakościowych, stawianych wodom śródlądowym i morskim, użytkowanym jako kąpieliska zorganizowane i tradycyjne (stanowiące w wielu przypadkach obiekty komunalne), rozporządzenie określa szczegóły techniczne, dotyczące częstości i metod pobierania próbek wody do badań kontrolnych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Precyzuje też sposoby oceny wody wg wymaganych warunków oraz ustala zasady informowania ludności o jakości wody w kąpieliskach. Pod tymi względami postanowienia zawarte w nowym akcie prawnym nie różnią się praktycznie od regulacji obowiązujących poprzednio. Nowością jest natomiast sformułowanie ogólne metodyk referencyjnych analiz, stosowanych w badaniu zgodności jakości wody z przepisami.
Najważniejszym elementem wprowadzonego rozporządzenia są wymagania jakościowe, jakie powinna spełniać woda w kąpieliskach. Ten fragment rozporządzenia warto...